POLITIČNI FENOMEN LOGAR

 

POLITIČNI FENOMEN LOGAR


 

                                                                      Vir: Nova24TV


V mojem prispevku pred mesecem dni (točno 17.4.) sem povzel izjave bivšega podpredsednika SDS Brejca o svojemu mlajšemu strankarskemu kolegu Anžetu Logarju. V televizijski oddaji Marcel je izjavil, »da je vse kar je Logar dosegel v politiki, zasluga članstva v SDS, katerega se ne bo zlahka odrekel. Rastel je v stranki in je še vedno njen del. Vse v politiki se je naučil kot član stranke.« Brejc je bil tudi mnenja, da se bo politično zelo težko ločil od nje, še posebej od svojega učitelja, saj ima za razliko od njega, premalo poguma za vodjo. Še vedno cinca ali naj ustanovi stranko in se loči od matice ali naj ostaja njen član. Trenutno je izbral drugo možnost, čeprav ga šef kaznuje, mu odvzema članstva v parlamentarnih odborih (in s tem tudi zaslužek) in ga v parlamentu pošilja v oslovsko klop. Poleg tega ne prejema več vabil na seje poslanske skupine SDS, niti ne na organe stranke.

Za večino članov stranke, ki so strumni in zvesti vojščaki vodje, ni alternative - komanda, ki se jo uboga je le ena. Zato Logar s svojim »soliranjem« postaja vedno bolj moteč faktor strankine monolitnosti.

Brejc je tudi komentiral Logarjevo izjavo po porazu na predlanskih predsedniških volitvah (»Ko se ena vrata zaprejo, se druga odprejo. Danes smo na začetku nekaj velikega«). Meni, da Platforma s katero se ukvarja, nima politično prav nobenega pomena. Stranke pa si očitno ne upa ustanoviti. Političnega kapitala, ki si ga je nabral v tekmi za predsednika države, ne zna izkoristiti. Ob teh ugotovitvah je še duhovito pripomnil, da se Logarjeva politična kariera sedaj razvija po novem aksiomu »od velikega raste malo!«.

Spomnimo se, kako je Logarju na zadnjih predsedniških volitvah uspel odmeven vstop v vrh slovenske politike. Odziv slovenskega volilnega telesa na »neodvisnega« kandidata, ki ga je za potrebe volitev prizadela amnezija, ko je naenkrat pozabil svojo politično preteklost, je bila osupljiva. Logar je zmagal v prvem krogu, v drugem pa je zbral veliko več glasov kot njegova stranka na parlamentarnih volitvah. Tak izid pomeni, da imajo nekateri volivci zelo kratek politični spomin. Da lahko hitro podležejo sprenevedanju »na novo politično preoblečenemu igralcu«, ki vešče odigra vlogo neodvisnega, nestrankarskega in načelnega kandidata – čeprav je politično zrasel v eni stranki in bil minister te stranke v vladi, še vedno pa je njen poslanec v parlamentu. Čez noč je nato po javnomnenjskih anketah postal celo najbolj priljubljen slovenski politik.

Očitno je Brejc Logarja spomnil, da s svojo pasivno držo počasi, vendar vztrajno izgublja pridobljeni politični kapital in tone v politično pozabo. Le tako si lahko razložimo njegov pompozni intervju v zadnji številki tednika Reporter, nato pa še v Novicah 24 PLUS, ko razlaga svojo politično pot in načrte za prihodnost. V njem med drugim tudi odgovarja na Brejčeve trditve.

Tudi tokrat je potrdil, da se ni kaj dosti spremenil. Ob kočljivejših vprašanjih se je, kot v času predsedniške kampanje, po pahorjansko izvijal – veliko je govoril, povedal pa bolj malo. Na vsa pomembnejša vprašanja je odgovarjal le o »nujnosti sodelovanja in zbliževanju stališč, tudi levih in desnih«.

Izjavil je tudi, da zaenkrat ne misli razkrivati javnosti, kdaj bo njegova Platforma sodelovanja prerasla v politično stranko, če sploh bo. Zato z njo tudi ne bo nastopil na prihajajočih evropskih volitvah.

Je pa dokaj odločno napovedal svojo nadaljnjo politično pot. Ne želi zapustiti SDS. Ne vidi razloga, zakaj bi se podal na samostojno politično pot, čeprav se večkrat ne strinja z drugimi člani stranke in čeprav ga vodja kaznuje. Pravi, da se mu prav nič ne mudi. Čakal naj bi do naslednjega kongresa stranke, na katerem bi bil pripravljen prevzeti stranko in zamenjati večnega vodjo??  Meni, da se bo leto pred parlamentarnimi v stranki le pričelo pojavljati vprašanje ali bi lahko nov obraz na čelu SDS prinesel boljši rezultat kot leta 2022. Paradoksno pa je ob tem dodal, da ne pričakuje, da se bo Janša sam umaknil z vrha SDS. Moram priznati, da mi ni jasno, kako namerava Logar – zamenjati vodjo, ki se ne bo želel umakniti, to pač ne gre ?!

Po predsedniških volitvah je bilo na dlani, da ima Logar v primerjavi z  SDS pod vodstvom Janše precej večji politični potencial. V prvem krogu je zanj volilo 296 tisoč volivcev, v drugem pa kar 414 tisoč, medtem ko je SDS na zadnjih volitvah v državni zbor prejela manj kot 280 tisoč glasov. Zaključek je zato jasen. Logar je poleg glasov SDS-ovcev in nekaj NSi-jevcev pritegnil del tistih volivcev, ki ne bi nikoli volili Janše. Očitno jih je prepričal s pristopom, ki se ga ni mogel naučiti od Janše, ki v svojih nastopih, polnih mržnje, žali in obtožuje vsepovprek. Prepričal jih je s frazami o sodelovanju, preseganju razlik med levimi in desnimi, s sajenjem rožic. To, da so bili njegova stališča in odgovori medli in brez vsebine, teh volivcev očitno ni motilo.

Na njegov omenjeni intervju se je odzvalo kar nekaj političnih analitikov. Čudim se, da jih med njimi veliko verjame, da je bil iskren v napovedih, da ne bo ustanavljal nove stranke ter da bo čakal svojo priložnost v SDS. Sam pa še vedno mislim (dokler me Logar z dejanji ne bo prepričal o nasprotnem), da Logar še naprej deluje v dogovoru z vodjem.   

Janši ne moremo oporekati, da ni spreten in premeten politik ter velik manipulator. Prepričan sem, da se dobro zaveda, da samo rušenje vlade ne bo dovolj. Če se želi po naslednjih parlamentarnih volitvah ponovno povzpeti na oblast, potrebuje zaveznike. Mora domisliti nov načrt, s katerim bo dosegel svoj cilj. Zaveda se, da averzija do njega in njegove politike združuje njegove nasprotnike. Očitno je tudi, da mu kupovanje poslancev drugih parlamentarnih strank in menjava vodij koalicijskih strank (kot mu je uspelo v času Cerarjeve in Šarčeve vlade), tokrat ne bo uspelo. Na NSi pod vodstvom Tonina (ki se je v trenutku slabosti zarekel z izjavo »nikoli več v vlado z Janšo«) ne more računati. Čakati bo moral, da si Tonin na evropskih volitvah zagotovi poslansko mesto. V nasprotnem primeru na zavezništvo z NSi ne mora računati. SLS že nekaj časa ne uspe preseči parlamentarnega praga. Pod vodstvom nekarizmatičnega Balažica, tudi v bodoče nima veliko možnosti. Upokojenski eksperiment z neotesanim Ruparjem očitno ni bila posrečena poteza. Kje bo našel partnerje za vladajočo koalicijo? Trenutna možnost se kaže edino v neki novi sredinsko desni stranki. Zato je danes edina logična izbira Logar.

Slednji sicer zatrjuje, da bo šel po svoji poti in prevzel SDS. Kot poznamo Janšo, to ne bo šlo. »Živeli, pa videli« bi rekli naši južni sosedje.

 

Zaskrbljeni državljan 1   

 

 

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA