BLEJSKI STRATEŠKI FORUM

 

                                                                  


      NASTANEK FORUMA

 

Po jezeru bliz* Triglava

čolnič plava sem ter tja,

v čolnu Rupel, Janša

Blejski strateški forum

ustanavljata …

Mirko Cigler, Dnevnik,

 

Od častnega govorca tokratnega blejskega strateškega foruma smo po petnajstih letih izvedeli njegovo razlago zgodovine o spočetju in rojstvu tega vsakoletnega mednarodnega dogodka na Bledu. Zakaj šele letos ne vemo, sicer pa to ni pomembno.

Udeležencem je razložil, da sta se pred več kot petnajstimi leti dva zaslužna osamosvojitelja Slovenije (poimenoval sem jih po Rosviti Pesek v oddajah na RTS 1 »Pogovori z osamosvojitelji«) zibala v čolnu na valovih blejskega jezera. V romantičnem in intimnem okolju se je največjemu osamosvojitelju porodila ideja, da bi lahko blejske lepote izkoristili v politične in turistično-propagandne namene. Drugi, malo manj, vendar še vedno zaslužni osamosvojitelj, naš častni govorec, je ob ideji neizmerno užival in jo takoj sprejel, jo donosil in spravil na svet - rodil se je blejski strateški forum z mednarodno udeležbo.

                                                                             Vir: Finance
 

Na tokratni 15. obletnici sta bila zopet skupaj prisotna oba očeta foruma. Eden kot gostitelj, drugi kot častni govorec, ki je hvalil prvega. Tako kot za našo osamosvojitev, jima moramo biti Slovenci hvaležni tudi za nastanek in uspešno delovanje tega foruma, ki pa je v svojem petnajstem letu že zašel v puberteto, saj se je letos predvsem po udeležbi razlikoval od prejšnjih izvedb.

 

                                                                                PETNAJSTI BLEJSKI FORUM


Koncept letošnjega Blejska strateškega foruma, je bil precej drugačen od prejšnjih. Zaradi protikoronskih ukrepov je trajal le en dan. Tudi udeležba ni bila običajna. Udeležilo se ga je osem voditeljev držav (predsednikov držav ali vlad), večina v spremstvu svojih zunanjih ministrov. Osrednja tema petih panelnih razprav so bili izzivi sodobnega sveta po korona virusni pandemiji. Gostitelj Janša in njegov zunanji minister sta ponosno izjavljala, da je že sama udeležba velik zunanje-politični dosežek njune vlade.

                                                                                   Vir: Siol.net
 

Na prvi pogled je bila udeležba, glede na goste, dokaj ugledna, tema pa aktualna. Vendar le na prvi pogled!

Če pogledamo bolj podrobno nabor predsednikov držav in vlad, se je na Bledu zbrala Balkansko-Višegrajska druščina, ki vidi evropsko bodočnost drugače kot večina članic Evropske Unije. Bolj kot udeležba bode v oči odsotnost političnih predstavnikov v vseh pogledih razvitejših evropskih držav. »Ob pogledu na udeležence foruma dobimo vtis, da je predsednik vlade organiziral podij za uresničevanje alternativne evropske politike Viktorja Orbana.« ugotavlja Zoran Potič, Dnevnik, 31.8.2020.

Ali to drži? Je to nova zunanje politična usmeritev Slovenije, ki je usmerjena v graditev alternativne grupacije držav v Evropski uniji? Ali strateški cilj ni več partnerstvo z najrazvitejšimi evropskimi državami (»francosko-nemški vlak«), temveč navezava na države avtokratskih voditeljev, ki vladajo brez demokratičnih načel, vladavine prava in spoštovanja človekovih pravic? Ali to ni več zunanja politika, ki temelji na vrednotah sodobne Evrope? Tudi dejstvo, da geo-politično pripadamo delu teko imenovane srednje Evrope, ne spremeni dejstva, da je bil format udeležbe, usmerjen v del Evrope, kjer oblasti ne ravnajo po načelih evropskih vrednot.


                                                                                 Vir: spodnjepodravje.si


Takšen zasuk je v parlamentarnih demokracijah sicer možen, mora pa temeljiti na sklepih parlamenta, ki edini lahko spremeni strateške usmeritve v zunanji politiki. Ne spominjam se, da bi Janša s strani parlamenta dobil potrditev za takšno usmeritev. Zato se lahko upravičeno sprašujemo ali se pod sedanjo vlado še nahajamo v parlamentarni demokraciji? Ali že v novi republiki?


                                                                                    Vir: Siol.net


                                                                          

                                                                                ORBAN - Janša


Edini vodja države, ki ga je še drugi dan Janša gostil na Bledu, je bil Orban. Najbrž ne le v zahvalo, ker mu je le-ta nedavno izrekel neslavno priznanje, da je trenutno največji borec proti komunizmu v Evropi ali zaradi odobravanja Janševe izjave, da je danes največja grožnja Evropi – kulturni marksizem (ne vem kje ga v Evropi še zaznava, zaenkrat nam tega še ni razkril).

Uradno naj bi Orban podaljšal svoje bivanje z namenom, da bosta voditelja poglabljala strateško partnerstvo med državama. Domnevamo pa, da je svoje bivanje podaljšal zato, da sta nadaljevala dogovore, kako bo dolžnik še naprej odplačeval račune svojemu velikemu upniku, političnemu somišljeniku in prijatelju. Kakšne oblike »zahval« mu je obljubljal, javnost ni bila seznanjena, čeprav bodo vsa poplačila dolgov šla na račun nas državljanov Slovenije.

                                                                                      Vir: radio.ognjišče.si

Zaskrbljeni državljan 1                           

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA