ZAKAJ SLOVENIJA NI DRUGA ŠVICA ?

                                                  vprašanje našim zaslužnim osamosvojiteljem


                                                                            Vir: davidstres.blog.siol.si



Le še slabo leto bo minilo in že bomo proslavljali 30-letnico naše države.

V času osamosvajanja in še bolj ob prevzemu oblasti s strani izbrancev DEMOS-a so nam ti novi oblastniki obljubljali, da bomo odtlej živeli povsem drugače kot v času »enoumja«, da se bosta v novi državi cedila med in mleko, da bomo uživali  demokracijo, svobodo govora, da bo delovala pravna država in še kaj... Zagotavljali so, da ne bo revnih, da bodo imeli mladi življenjsko perspektivo, to je možnost izobraževanja, ustvarjanja družine, STANOVANJA, zaposlitev in možnost profesionalne kariere. »Samo da se znebimo Beograda ter bratstva in enotnosti, ki so ju drugi na naš račun vešče izkoriščali. Ko bomo prvič v zgodovini postali sami svoji gospodarji in bomo sami upravljali z lastno državo, bomo poskrbeli, da postanemo balkanska Švica (ups, Balkan se tedaj ni smel omenjati), torej druga srednjeevropska Švica«, so obljubljali. S takimi obeti so nas prepričali o svetli prihodnosti za vse, zato smo bili na referendumu o osamosvojitvi skorajda enotni. Te obljube so nato praviloma postale stalnica vseh političnih strank v času volilnih kampanj, tako levih, kot desnih, zelenih, rdečih, belih, črnih…. Ob prevzemu oblasti pa so nanje kaj hitro pozabile.

Ko se človek bliža tridesetim letom, vstopa v zrelo življenjsko obdobje. Povsem normalno je, da  povprečni državljan konča šolanje, dobi zaposlitev, si ustvari družino in prične prispevati skupnosti. Menim, da je 30 let dovolj časa, da tudi država preboli svoje otroške težave, puberteto in prične v korist svojih državljanov funkcionirati v najboljši življenjski kondiciji.

Kaj pa naša Slovenija?

Če sem še tako prizanesljiv, ne morem ugotoviti, da so vladajoči izbranci izpolnili svoje obljube in da naša država, ki bi morala biti po 30-letnici obstoja v najboljši življenjski kondiciji, nam, njenim državljanom, zagotavlja človeku dostojno življenje. Bolj me spominja na izčrpano, bolno starko, ki so jo oželi njeni lastni sinovi.

Proces izčrpavanja našega skupnega premoženja se je pričel že z eno izmed prvih potez takratnega vladajočega DEMOS-a, ki je sprejel zakon o privatizaciji družbene lastnine, katero je predvsem zahtevala Cerkev kot plačilo za podporo Vatikana pri našem osamosvajanju (da se spomnimo, Vatikan je bil med prvimi državami, ki so priznale Slovenijo kot državo, precej pred državami takratne Evropske skupnosti). Zakon je bil spisan tako, da je bila država bivšim lastnikom dolžna vračati zemljo in nepremičnine v naravi.  Samo za primerjavo: sosednja katoliško obsedena Hrvaška, je sprejela zakon o denacionalizaciji po katerem ni vračala nepremičnin v naravi, ampak je razlaščenim lastnikom, tudi cerkvi,  izplačevala odškodnino za nacionalizirano premoženje, do limita v vrednosti enega milijona takratnih nemških mark. Pri nas pa so cerkev in vplivni razlaščenci dosegli, da jim je država pričela vračati nepremičnine v naravi, cerkvi pa še gozdove, ki jih je že enkrat prodala državi.

Naslednji korak DEMOS-ove vlade, ki je sledil, je bi sprejem zakona o privatizaciji družbenega premoženja, katerega smo bili lastniki vsi državljani bivše Jugoslavije. Zakon je omogočal divjo privatizacijo, ki je dovoljevala privilegirancem, ki so bili na vodilnih mestih in so imeli interne informacije o uspešnosti podjetij, da so si na račun nas ostalih, »zakonito« prisvajali skupno premoženje.

Ta dva zakona sta bila pravi nastavek, da so se bogatili le izbranci, ki so bili vidni člani vladajoče elite ali pa njihovi podporniki.

Nato so se pričele vrstiti afere, kot prva, afera preprodajanja orožja našim balkanskim sosedom, ki so bili še po naši osamosvojitvi v vojni z jugo-armado in srbskimi paravojaškimi formacijami, sledile so ji še druge. Te afere niso nikoli dobile epiloga na sodišču, so pa služile dodatnemu polnjenju žepov izbrancev v Sloveniji. Sledile so zgrešene odločitve naslednjih vlad, ki so dopuščale plenjenje še tistega dela družbenega premoženja, ki še ni bilo »zakonito« pokradeno. Nadaljevalo se je razprodajanje preostalega skupnega premoženja tujcem, za majhne denarce in mastne provizije itd.


                                                                                                Vir: Facebook

In kaj bo ob 30-letnici nastanka naše države ostalo od obljub »izbranih voditeljev našega osamosvajanja«?  Bolj malo, pravzaprav nič. Ostali smo brez najuspešnejših podjetij in uveljavljenih blagovnih znamk, brez nacionalnega letališča, brez domačega prevoznika, brez ladij Splošne plovbe Piran, ki so prevažale tovore po vseh oceanih, brez večjih slovenskih bank, brez velikih uspešnih trgovinskih verig (razen Tuša), brez Istrabenza itd.. Naša samooskrbnost na področju agroživilstva se je znižala na 30%. Železnice so take kot pred 70 leti. O njihovem stanju nam najbolje pove pripomba japonskih strokovnjakov za železniški promet, ki so se ob ogledovanju ljubljanske železniške postaje navduševali nad muzejem na prostem. Navdušenje je takoj skopnelo, ko so jim pojasnili, da postaja ni muzej, ker še vedno služi prestolnici, novejše ni. Če bi našteval vse neizpolnjene obljube in vsa področja našega življenja, ki so nazadovala v državi, ki jo že skoraj 30 let upravljamo sami (npr. zdravstvo, šolstvo, kultura itd.), bi bil tale prispevek predolg. 


                                                                                                      Vir: Delo.si


Rezultat vseh vlad v novi državi, ki ga lahko pokažemo danes, je osiromašena država  in velika razslojenost v slovenski družbi na peščico zelo bogatih, na razmeroma omejen srednji sloj in na množico, ki živi pod pragom revščine. Ali smo to hoteli z »da« na referendumu? Dvomim.

Na zaključku bi želel spomniti na nedavne pogovore Rosvite Pesek z »osamosvojitelji« na prvem programu RTV Slovenije. Zanima me, zakaj se jim je le dobrikala in dopuščala, da so se hvalili s svojim pogumom, požrtvovalnostjo in nesebičnim žrtvovanjem za dobro nas vseh ob nastajanju naše države. Zakaj jih ni povprašala, kje so končale vse njihove obljube ob vzpostavljanju samostojne Slovenije  o srednje-evropski Švici, kje je končala »zakonito« nakradena družbena lastnina in kaj imamo državljani od njihovih obljub o naši skupni svetli prihodnosti. Predlagam, da čimprej posname drugi del oddaje, v kateri naj nam vrli »osamosvojitelji« odgovorijo na ta vprašanja.


                                                                                       Vir: Slovenskenovice.si


Zaskrbljeni državljan 1

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA