KAJ LAHKO ŠE
PRIČAKUJEMO OD VLADE?
Vlada Janeza Janše nas preseneča z dneva v dan. Na žalost vedno le negativno.
Zadnje
presenečenje, da ni dala soglasja k objavi razpisa za vpis v študijsko leto
2021/2022 na področju visokošolskega študija, pomeni le nadaljevanje njenega neprestanega
škodljivega in pogubnega ravnanja za našo družbo. Zopet je korenito posegla,
tokrat v izobraževalno sfero, ter ogrozila proces normalnega vpisovanja na fakultete za letošnjo generacijo.
Ali se Janša sploh zaveda kaj počne s tako nepremišljenimi in škodljivimi
odločitvami?
Nekateri
ocenjujejo, da gre pri tem za njegovo maščevanje po
odločitvi Ustavnega sodišča, da zadrži sporni odlok vlade, ki
bi Jambrekovi zasebni univerzi, ki ne izpolnjuje zakonskih pogojev za
delovanje, vendarle omogočil akreditacijo. Toda tu se mi
postavlja naslednje vprašanje: komu se pravzaprav maščuje tokrat? S to svojo
odločitvijo ne kaznuje Ustavnega sodišča, ampak mlado generacijo, ki je pred
vrati tretjega obdobja svojega izobraževanja. Ali je to še enkrat dokaz njegovega
načina kaznovanja, kar vseh povprek, kot ga vsi državljani v času epidemije dnevno
doživljamo? In to tudi tisti, ki se dosledno držimo vseh prepovedi njegove
vlade (tudi če so še tako nesmiselne).
Potem ko si je po odstopu Gantarja prisvojil zdravstveno ministrstvo, sedaj posega še po šolskem. Torej gre za poseg na področje očitno nesposobne ministrice za znanost, šolstvo in šport, ki ga je zaenkrat, molče dopustila.
Če ministrica ne bo zavzela odločne drže in obsodila grobe avtoritarne intervencije »svojega vladnega šefa« na področje univerzitetnega študija in če tega tudi ne bo storila njena stranka SMC, bo nam in mednarodni javnosti dala jasno vedeti, da aktivno sodeluje pri samovoljni demontaži države, tokrat s poseganjem v delovanje javnega izobraževanja.
Ta poseg trenutne vlade na področje univerz tudi nedvoumno kaže, da stranka SDS dosledno uresničuje vse najbolj mračne scenarije glede prihodnjega razvoja slovenske države in demokracije. Ob takem ravnanju pa smo pravzaprav postali talci nekaj poslancev iz vrst DeSUS in SMC, ki si zatiskajo oči in ušesa, le da za vsako ceno zadržijo svoje privilegije in dobre dohodke za malo dela. Med njimi bi posebej izpostavil predsednika parlamenta Igorja Zorčiča, ki predvsem zaradi svoje visoke funkcije predsednika Državnega zbora, ki si jo je izboril v vladajoči koaliciji, še naprej slepo sledi avtokratskemu režimu, ki se iz dneva v dan s sistematičnim uničevanjem najbolj vitalnih delov družbe, vse bolj radikalizira. Tokrat se je pač spravil na novo generacijo bodočih intelektualcev.
Od zaposlenih na univerzah, rektorske konference Republike Slovenije, vseh posamičnih vodstev univerze (z izjemo Jambrekove Nove univerze) in študentskih organizacij že prihajajo protesti.
Oglasila sta se dekana Ljubljanske in Mariborske univerze. Svoje ogorčeno stališče je že sprejelo tudi društvo Alternativna akademija. V sporočilu za javnost so zapisali, da je poseg vlade »brutalna in nevarna demontaža univerze.« Pozvali so dr. Simono Kustec, ministrico za izobraževanje, znanost in šport, da nemudoma pojasni kako je sploh lahko prišlo do česa takega. Ocenjujejo »da gre za grob političen poseg v avtonomijo univerze in zato zahtevajo njeno razlago.« Protestirali so tudi že stranka Levica, Študentska organizacija Slovenije in mnogi drugi.
Vir: Delo.siObenem pa je mnoge razburilo tudi dejstvo, da sedaj vlada, ki ne zna predvideti razvoja pandemije in sproščanja ukrepov niti za nekaj dni vnaprej, želi v svoje roke prevzeti celo usmerjanje visokega šolstva in izobraževanja.
Janševo potezo si lahko razlagamo le tako, da želi z odlašanjem povzročiti težave javnim univerzam pri sprejemanju programov, z namenom, da bi na ta način mnoge bodoče študente usmeril v zasebne visokošolske programe.
Vse skupaj se nam zdi nekam znano, saj tako nesmotrno načrtovanje diši po časih »usmerjenega izobraževanja,« katerega snovalec je bil razvpiti Stipe Šuvar takratni idejni vodja za izobraževanje na CK ZKJ. Šolski sistem, ki ga je uvedel, je dijake usmerjal le v določene poklice. Kmalu pa se je pokazalo, da je trg dela in s tem potrebe po določenih kadrovskih profilih spremenljivka, ki se stalno menja in da je bilo takšno statično načrtovanje in usmerjanje izobraževanja zgrešeno, ker je napravilo več škode, kot koristi. Naš veliki borec proti komunizmu pa sedaj kopira neposrečene modele izobraževanja iz tistega, po njegovem »mračnega obdobja« naše zgodovine. Kakšen paradoks.
Pričakujemo, da se bodo oglasili še drugi in nedvoumno obsodili ta samovoljen in skrajno nevaren poseg vlade v avtonomijo univerze.
Od opozicijskih strank ter poslancev DeSUS-a in SMC pa zahtevali, da se končno odločijo za Slovenijo in da čimprej uporabijo edini politični vzvod, ki je trenutno na voljo, da se ta uničevalni ples trenutnih oblastnikov preseka.
Zaskrbljeni
državljan 1
Komentarji
Objavite komentar