NON-PAPER NOV ŠKANDAL ZA SLOVENIJO

 

NON-PAPER NOV ŠKANDAL ZA SLOVENIJO

 

Nič novega ni, da je naš sedanji predsednik vlade povsem zavozil slovensko zunanjo politiko. Že večkrat se je pokazalo, da ni vešč v komunikaciji s tujci, da se zelo slabo znajde na mednarodni sceni, kot tudi v odnosu z mednarodnimi sogovorniki. Dokazal je tudi, da mu manjka mednarodna dimenzija vodenja neke države, ki jo dober voditelj, danes v tako zapletenem svetu, nujno potrebuje.

Ob tem tudi ne obvlada nobenega tujega jezika. Nesamokritično se sili pisati (predvsem čivkati) v pomanjkljivi angleščini, edini tuji jezik v katerem meni, da ga zna, dejansko ga pa obvlada izredno slabo. Tudi izražati se zna le v spakedrani angleščini, ki so jo zlobneži poimenovali za »grosupeljsko verzijo angleškega jezika«. Čudim se mu, da se pred tujci zaradi svojega pomanjkljivega znanja na področju mednarodnih odnosov in neznanja tujih jezikov ne sramuje in je raje tiho. Če ne bi predstavljal Slovenije, bi nam bi bilo zanj prav vseeno. Ker pa je na oblasti, to počne vsem nam v sramoto.

Ni nam tudi razumljivo, zakaj se še kar naprej prepira s tujci in se neprestano smeši pred svetom in na ta način poglablja slab ugled Slovenije v mednarodnih odnosih. Sedaj že na skoraj vsakih nekaj dni poskrbi za nov škandal ali napačno politično potezo v odnosih s tujino.


                                                    Vir: News1.mk

Pred kratkim smo dočakali njegovo novo, povsem zgrešeno in celo nevarno mednarodno pobudo. Non-Paper o Balkanu. Tokrat ob asistenci prvega med nami, samovšečnega predsednika Pahorja.



Pahorja poznamo kot plehkega politika, brez prave presoje, ki hoče postati pomemben in ugleden mednarodni dejavnik na lahek način. Tako si je že pred približno desetimi leti omislil, da bi si kot mediator grško-makedonskega spora pridobil mednarodni ugled. Kljub temu, da specialna odposlanca, ki sta ju imenovala OZN in ZDA, nista uspela napraviti koraka naprej v omenjenem sporu, se je čutil poklicanega, da ta zaplet reši on. Pri tem se mu je prikradla majhna napaka: nobena od sprtih strani ga ni pozvala, da posreduje med njima in nobena ga ni resno jemala. Seveda sta ga obe zavrnili in je izpadel kot naivnež, ki posega previsoko, torej tja kamor še zdaleč ne seže.

Ker ga nič ne izuči, je pred dobrim mesecem razlagal bosanskemu predsedstvu svojo novo mednarodno pobudo, kako bi po njegovem lahko rešili gordijski vozel, imenovan Daytonska Bosna in Hercegovina. Seveda s svojimi predlogi ni navdušil ne bošnjaškega, ne hrvaškega člana predsedstva. Le Dodik, ki je za odcepitev Republike Srbske, ga je poslušal.

Pa Janša? Končno je le spoznal, da mu zaradi njegovih napak in kregarij, partnerji v EU ne bodo dopustili običajnega predsedovanja. Največ kar bo dobil, bo le tehnično predsedovanje, kar pomeni, da se vsi pomembni dogovori med članicami prestavijo na naslednje predsedovanje.

Zaradi njegovih prepirljivih twitov (še posebej žaljenja novega ameriškega predsednika Bidna) in neprimernega vedenja do drugih, je izgubil zaupanje svojih kolegov in (kar je zanj najbolj boleče) načrtovani Vrh EU-ZDA, ki naj bi ga med predsedovanjem gostila in vodila Slovenija. S tem bi za dan ali dva postavil sebe in Slovenijo na svetovni zemljevid – kar se je dogodilo v času obiska predsednika ZDA Clintona ali vrha Bush-Putin.

In kaj bo sedaj? Kako bo vsaj delno rešil predsedovanje? Preostal mu je le še dobri stari Balkan. Poznavajoč Pahorja, je bil on tisti, ki mu je predlagal, naj poskusi sprožiti proces dokončne ureditve Zahodnega Balkana, kjer ostaja osrednji problem Daytonska BiH.

Čeprav ni znano, kdo je sestavil zloglasni Non-Paper, ki predstavlja neformalen predlog razdelitve BiH, pripojitev Republike Srbske Srbiji in Kosova Albaniji, ga je Janša pošiljal na številne naslove v EU, vključno predsedujočemu Svetu Michelu.

Glede na burne reakcije v Bosni in tudi drugod, da je to nevarna in nepremišljena poteza, se je po Janševo delal neveden in lagal, da kaj takega ni storil. No, laž ima kratke noge. Javno ga je demantiral albanski predsednik vlade, ki je na televiziji potrdil, da je Janša govoril z njim o slovenskih prizadevanjih za rešitev BiH. Javno ga je demantiral tudi ugledni bosanski novinar.

»Rešitev« spreminjanja meja in selitve narodov, ki jo predvideva Non Paper, bi odprla pandorino skrinjico za nova trenja in spopade, celo vojne na Balkanu. Začetek razpada BiH in združevanje Kosova in Albanije, bi spodbudil srbske in albanske nacionaliste, da bi zopet pričeli urejati vprašanja etničnih razlik in trenj po svoje.

Samo dejstvo, da se Janša in posledično Slovenija omenjata in povezujeta s tem dokumentom, je nov udarec, lahko tudi dokončni udarec, prihajajočemu slovenskemu predsedovanju EU.

No Slovenija ni bila še nikoli tako nizko, brez ugleda, v mednarodni skupnosti.

 

Pa še to: primerna osebnost, ki mu mednarodna skupnost zaupa mediatorsko vlogo pri reševanju kompleksnih meddržavnih ali med etičnih sporov, mora uživati velik ugled pri vseh vpletenih, pa tudi pri velikih silah, ki so v takih sporih vedno pomembni »playerji« (kot je bil npr. uveljavljeni francoski ustavni pravnik Robert Badinter, ki so mu zaupali vodstvo mirovne konference o razpadu SFR Jugoslavije).

Janša je njegovo pravo nasprotje. V Evropi velja za kalimera, prepirljivca in malega človeka, brez širine in mednarodnega ugleda. Kako je lahko tako naiven, da se mu je porodila ideja, da bo prav on, v vlogi predsedujočega EU, reševal Balkan. Verjetno so ga poleg prijatelja Pahorja, spodbujali tudi njegovi mlečnozobi svetovalci v kabinetu vlade, a la Mahnič, ki so dokument razpošiljali po Evropi. Ministrstvo za zunanje zadeve naj namreč o tem papirju ne bi nič vedelo.

 

Zaskrbljeni državljan 1

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA