VOLITVE 2022

 

VOLITVE 2022


                                                   Vir: Reporter 

V času ko Slovenija počasi tone v enoumje, z drugimi besedami, v avtoritarno vladavino enega vodje in ene stranke, s podrepnimi podporniki v parlamentu, je bilo za pričakovati, da bodo številni »potencialni« politiki na prihajajočih parlamentarnih volitvah poskusili svojo srečo. Ni jim bilo težko ugotoviti, da si velika večina prebivalcev želi spremembe ter novo demokratično oblast, ki bo spoštovala ustavo in zakone in ki ne bo vladala le za svoje koristi. Zato so po pričakovanju pred super volilnim letom, ki prihaja, nove politične stranke pričele rasti kot gobe po dežju.

Nedavno je bila z velikim pompom ustanovljena nova politična stranka Konkretno, ki temelji na »prepoznavnosti« svojega predsednika, sedanjega ministra za gospodarstvo. V javnosti si je zgradil prepoznavnost, ko je prevzel svojo dosedanjo stranko, ki je pod bivšim vodjem porazila SDS do tal in si zagotovila rekordno število glasov volivcev (34,49 odstotkov) in največ poslanskih sedežev  v parlamentu. Takoj po odstopu bivšega predsednika je z vstopom v vladno koalicijo, ki jo je sestavila prav SDS, izdal svoje volivce, lahko bi dejali, da je na ta način zadavil svojo stranko. Posledično so mu zbežali skorajda vsi podporniki stranke,  peščica pa mu je sledila. Ker se zaveda, da je njegove politične kariere konec, je sedaj na pogorišču bivše stranke s stranko GAS Alojza Kovšce in maloštevilnimi pristaši ustanovil novo. Naivno računa, da bodo volivci pozabili na njegovo prilizovanje novemu šefu, sedanjemu premierju, da bodo pozabili na njegovo potratno in koruptivno nabavljanje medicinske opreme ob izbruhu prvega vala epidemije korona virusa in na vse njegove žaljive in neotesane izjave o političnih nasprotnikih. Prenovljena stranka bo po njegovih zagotovilih »sredinska, torej ne bo ne desna, ne leva, ne bo šla nazaj, vedno le naprej«. Prvi najpomembnejši cilj, ki si ga je zadala, je pospešeno ploditi čim več otrok, da ne bo izumrl slovenski narod. Seveda prihod in asimilacija migrantov in beguncev ne pride v poštev. Narod mora biti čist, brez vsiljivih prišlekov. Druščina, ki se mu je prilepila, je »sanjsko sredinska in je že večkrat dokazala svojo polnoritost in večno prikoritnost«, kot jo označuje kolumnistka Dnevnika Tanja Lesničar Pučko. V njej so večinoma politični fosili  (Katedrala Svobode – Jambrek in Rupel, Zbor za republiko – Janez Podobnik, Kangler, ActTank - Marko Voljč), ki so blizu Slovenskemu pacientu in ki jih v svojih vrstah druge stranke ne želijo več. Med njimi je tudi najbolj strankarsko mobilen politični fosil Dimsi Rupsi, ki je že tolikokrat menjal nazore in s tem tudi stranke, da mu jih je zmanjkalo.


                                                               Vir: Twiter

Nastajajo še nekatere druge stranke, veliko jih stavi na zeleno barvo.  Po Zelenih Slovenije, ki jih je v 90-tih letih vodil Dušan Plut, parlamentarni prag ni več prestopila  nobena stranka, ki bi se borila proti podnebnim spremembam in za čisto okolje. Ker je v Sloveniji zeleni politični prostor že nekaj časa prazen, so nekateri stavili nanj ter pospešeno pričeli ustanavljati stranke. Še bolj jih hrabri dejstvo, da se je pred kratkim zelenim v Nemčiji uspelo umestiti v novo vlado.

Stranko, ki temelji na zeleni ideologiji, je že v prvi polovici leta ustanovil bivši minister za okolje Jure Leben.

Naslednja novoustanovljena zelena stranka gradi na imageu koruptivnosti ene osebnosti. Njena ustanoviteljica in predsednica je bila prisiljena odstopiti z ministrskega mesta, ker se je izkazalo, da je »mali lopov«, ki se ne more upreti skušnjavi, da bi se prodala za par zastonj obedov in nočitev. Očitno meni, da osebno okoriščanje, ko si na ministrskem položaju, v Sloveniji ni moralno sporno niti nezakonito. Aferi Vinakras in Marina je kar pozabila in meni, da volivci tudi. Brez sramu napoveduje vrnitev v politične vode na velika vrata in prisega na podeželje in zeleno politiko. Sedaj je slekla upokojenski suknjič in si nadela zelenega?!

Tretja pomembnejša zelena stranka je nastala pred nekaj dnevi. Ustanovila sta jo Urška Zgojznik, predsednica Ekologov brez meja, in Uroš Macrl, ki vodi okoljsko organizacijo Eko krog. Program stranke temelji na štirih stebrih. To so okolje, demokracija in transparentnost, enakost in socialna pravičnost ter ustvarjalnost. Zavzemali se bodo, da bo oblast pripadala ljudstvu. Pri tem gospodarstva ne bodo uničili, ampak mu bodo "dali novega vetra zelenih energij, očistili bodo vode, izboljšali kakovost hrane, preprečevali odpadke in zagotovili delovna mesta, na katera bodo ljudje ponosni". Poudarjajo tudi, da ne bodo ne levi ne desni, ampak zeleni. Vendar so vrednote za katere se zavzemajo izključno »leve«. Tu prostora za sredinskost ni. Zelena politika in globalna solidarnost zahtevata levo zasnovane vrednote. To bodo morali v prihodnosti nedvoumno poudarjati, sicer ne bodo mogli pričakovati dobrega izida na volitvah. Od drugih zelenih strank pa se razlikujejo po močni podpori evropskih zelenih in programu, ki temelji na vrednotah zelenih strank po celi Evropi. Dokaz temu je bila udeležba predsednik Evropske zelene stranke Thomas Waitza na predstavitvi stranke.


                                                        Vir: 24ur

Največjega, verjetno zanj nepremagljivega nasprotnika, pa si je Slovenski pacient ustvaril sam. Z odstavitvijo izjemno uspešnega predsednika uprave GEN-i Roberta Goloba, se je zopet enkrat ustrelil v koleno. Ne da bi želel, je Golobu z razrešitvijo napravil izjemno politično promocijo. Ko je prizadeti Golob napovedal, da se bo sedaj, ko je izgubil službo, podal v politiko, je takoj v javnih anketah zabeležil meteorski vzpon. Čeprav še ni ustanovil politične stranke, je po javno mnenjski raziskavi Ninamedie že kar na tretjem mestu. Pri glasovanju za najprimernejšega politika, ki naj bi zasedel premierski stolček, pa je pristal celo na prvem mestu, pred Slovenskim pacientom.


                                                                           Vir: Siol.net

Slovenski pacient pa se je zameril še številnim drugim, ki imajo danes prav zaradi njega precejšno medijsko prepoznavnost. Naj jih naštejem le nekaj. Najprej je povzročil, da je službo izgubil žvižgač Ivan Gale, ki je razkrival vladine rabote pri nabavi medicinske opreme. Medijski linč, ki so ga izvajali mediji blizu SDS, so ga takoj izstrelili med najbolj prepoznavne Slovence. Skupine na družbenih omrežjih njemu v podporo so se razrasle v gibanje zanj in proti vladi. Nato je ob izidu poročila Računskega sodišča o nabavah medicinske opreme v njemu lastnem nesramnem slogu napadal in kritiziral predsednika Tomaža Vesela, ter tudi njega izstrelil v center medijske pozornosti. Na javni tribuni, kjer so nastopili skupaj z Golobom, so dali vedeti, da so pripravljeni sodelovati v potencialni novi stranki. Tako zasnovana stranka, ki bo nasprotje sedanji oblasti, bo gradila na demokraciji in pravni državi, pa bo na volitvah usodna za Slovenskega pacienta in njegove zveste pristaše in prisklednike.

Izkušnje kažejo, da je do sedaj vedno, ko se je pojavila neka medijsko prepoznavna osebnost (Janković, Cerar, Šarec), ki se je volivcem predstavila kot antijanša, Slovenskega pacienta porazila. Upajmo le, da se Slovenski pacient ne bo zavedel te vedno bolj možne realnosti, ki kaže na to, da bo naslednje parlamentarne volitve zanesljivo izgubil. V tem primeru je zmožen storiti marsikaj, tudi če ne bi imelo nič skupnega z demokracijo in pravno državo. 

P.S.: še to. Današnji prispevek je že100-ti v letu in 9 mesecev izhajanja bloga. Hvala vsem bralcem, ki nam sledijo  in piscema Zaskrbljenemu državljanu 100 in Zaskrbljenemu državljanu Z. Upam, da se bo prvemu izpolnila želja in da se nam boste pridružili še drugi! 

 

Zaskrbljeni državljan 1

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA