PARLAMENTARNE VOLITVE 2022

 

PARLAMENTARNE VOLITVE 2022

                                                   

Včeraj me je moj dobri prijatelj presenetil z izjavo, da odkar so jurišniki Princa teme (ta Drnovškov opis Slovenskega pacienta se je sčasoma spremenil že v Vladarja teme) uravnotežili RTV Slovenija, te sicer nacionalne televizije ne gleda več. Presenetil me ni zato, ker se je odločil, da si ne bo dovolil soliti pameti od jurišnikov Velikega vodje in da ne bo gledal in poslušal zasmehovanja in blatenja drugače mislečih (je namreč med tistimi Slovenci, ki si mnenje ustvarja sam in ne zapada pod vplive od boga poklicanih ali pa nezmotljivih vodij) temveč, ker sem se tako odločil tudi sam. 


                                                Vir: Necenzurirano

Ob pričetku naše volilne kampanje za prihajajoče parlamentarne volitve sem namreč soprogi dejal, da ne bom gledal televizijskih soočenj kandidatov za bodoče poslance. Raje bom prišparal živce za bolj pomembne zadeve. Ker pa se zarečenega kruha poje največ, sem kljub svoji trdni odločitvi le pogledal ponedeljkovo soočenje vodij parlamentarnih strank na POP TV.

Prva ugotovitev je bila, da vrli kandidati niso povedali nič novega, nič kar naj bi že vedel doslej. Opozicija je napadala vladajočo stranko in njenega gospodarja vključno s koalicijskimi sateliti, predstavnica Slovenske »demokratske« stranke in evropska poslanka Romana Tomc pa je hvalila veličastne dosežke vlade in,kar me je najbolj presenetilo, pridigala, kako bi bilo treba ukrepati, da bi rešili probleme, ki se nam kopičijo na skorajda vseh področjih družbe. Halo! Ali ni članica vsemogočne samohvalne ekipe, ki nam vlada že polni dve leti?!

Še bolj pa sem bil presenečen, ko sem zagledal nabor udeležencev soočenja. Slovenski pacient, ki že trideset let vodi največjo parlamentarno stranko, je bil zopet odsoten, kot na vseh soočenjih doslej. Svojo resnico, s katero bi nas prepričeval, da bi bilo za nas najbolje, da vodi vlado še nadaljnje štiri leta ali pa kar za stalno, razlaga le v ekskluzivnih terminih na nacionalki, v katerih je edini gost. Drugih udeležencev, ki bi mu kvarili razpoloženje s kritično analizo »uspehov« njegovega vladanja in njegove vizije za prihodnost, ki nam bo le pod njegovim vodstvom prinesla »srečo in lepo življenje«, si podložni mu uredniki ne upajo povabiti. Zato ne vemo niti tega ali si sam napiše vprašanja, ki mu jih nato voditelj oddaje postavlja ali mu urednik pošlje predloge vprašanj vnaprej, on pa jih sprejme ali jih nato popravi kot v osnovni šoli učitelj učencu. V vsakem primeru pa so njegovi nastopi bolj podobni nam dobro poznani agitprop propagandi iz nekih drugih časov, časov ki ga še danes tako bremenijo, da se še vedno bori proti njim, čeprav so že davnaj minili.

Kljub temu pa se mi vseeno postavlja vprašanje, zakaj se ne udeležuje uradnih volilnih soočenj, kar mu v volilni kampanji prav gotovo ne koristi.

Če bi se z Marijem igrali Jokerja, bi po vsej verjetnosti naleteli na štiri možne odgovore na to vprašanje.

A - ali so se mu tako zelo napolnile hlače, ko ga po javnomnenjskih raziskavah kar po desni prehiteva politični vajenec Robert Golob, da se niti ne upa soočiti z njim;

B - ali so mu njegovi ameriški svetovalci za volilno kampanjo predlagali, da je zanj in za njegovo stranko bolje, da ne nastopa, ker bi si z izlivanjem sovraštva in žaljenjem drugih napravil medvedjo uslugo pri volivcih;

C - ali je povsem izgubil kompas za realnost in je prepričan, da je nadčlovek, ki se mu zdi zamalo soočati se z drugimi kandidati, po vzoru svojega velikega prijatelja Orbana, ki si je na tak način zagotovil še četrti mandat na oblasti;

D - ali pa ima slabo vest za vse rabote in kršenja zakonov in ustave, ki smo jim priča v času njegove vladavine?

No, zadnji odgovor lahko kar takoj prečrtamo, ker je že prevečkrat dokazal, da nima vesti, še manj pa obžalovanja za vse kar je do sedaj storil Slovencem v 30 letih njegovega političnega udejstvovanja.

Vse ostale tri možnosti pa so bolj verjetne.

Če bi izbiral, bi se odločil najprej potrošiti dva jokerja, da bi prišel do odgovora. Če pa bi vse jokerje potrošil že pred omenjenim vprašanjem in bi se bil prisiljen odločati za izločanje manj možnih odgovorov in tvegati, bi se najverjetneje odločil za odgovor C.

Odgovor A je po moji presoji malo verjeten zato, ker se veliki heroj slovenske osamosvojitvene vojne in ukrajinske avanture ja ne boji skuštranega protikandidata, ki lahko proti njemu uporablja le arumente. Kaj bi porekli njegovi oboževalci, če bi se njihov idol zbal takega protikandidata? Moram pa vseeno priznati, da tudi ta razlog ne more biti povsem izključen.

Izločil bi tudi odgovor B, ker je Slovenski pacient že večkrat dal vedeti, da pametnejšega od njega ni (to je na televiziji potrdila tudi njegova Urška) in da si zato ne more dovoliti, da mu drugi dajejo nasvete, kako naj ravna.

Zato je najbolj verjeten odgovor C.

Sicer pa je do volitev še štirinajst dni in se lahko še marsikaj spremeni. Javnomnenjske raziskave kažejo na trende, da se bo sedanja koalicija le težko obdržala na oblasti, ni pa nemogoče. S kar solidno prednostjo vodi Gibanje Svoboda pred SDS. Kot kaže, niti očitki o visokih Golobovih prihodkih na čelu Gen- ija niti ukrajinska avantura Slovenskemu pacientu niso kaj dosti nista pomagali. Seveda bo napravil vse, da prehiti glavnega tekmeca in se zavihteti na vrh lestvice.

Veliko bo tudi odvisno od volilne udeležbe Čim višja bo, tem manjše so možnosti, da Slovenski pacient ostane v vladni palači na Gregorčičevi. Udeležba civilne družbe in predvsem mladih, ki se do sedaj niso udeleževali volitev, bo odločala o njegovi usodi, upajmo tako enotno kot na lanskoletnem referendumu o vodi, ko je vlada prejela skorajda plebiscitarno zaušnico. Zato bo odločilno, komu bo uspelo na volitve pripeljati čim več privržencev.  Po izkušnjah bo kar pomembno vlogo odigralo tudi vreme.

Poleg dobrega volilnega rezultata za svojo stranko mora Slovenski pacient upati, da bo čim več njegovih satelitov preseglo parlamentarni prag, sicer tudi po morebitni relativni zmagi ne bo mogel sestaviti vlade.

Satelitom pa zaenkrat ne kaže najbolje. Po pričakovanju najbolj sicer kaže petčlanskemu boybandu NSI, ki na plakatih vabi volivce po vsej Sloveniji. Kljub temu je vodja Tonin sodeč po njegovih zadnjih precej nestrpnih javnih nastopih precej živčen. Očitno noče priznati napačno zastavljene volilne strategije njegove ekipe, po kateri se je njegova stranka že skorajda povsem zlila z velikim desnim bratom. Strategija bi morala temeljiti na vzorcu v času Ljudmile Novak, ki se je za dober volilni rezultat odločno distancirala od SDS. Stranka bi se morala udinjati sredinskim volivcem, ki Janše ne marajo. Očitno pa je obrambni ministrček toliko pod vplivom velikega vodje, da se ga ne upa kritizirati, še manj pa ubirati svoje poti. Poleg tega je hiter skok na oblast petim mladim fantom na plakatih tudi hitro stopil v glavo. Napiflani nastopi in napihovanje pred mediji, kot tudi lansiranje brezplačnika Domovina ne prinašajo želenih rezultatov. Vendar bodo po vsej verjetnosti, tudi ob izdatni pomoči cerkve, le prišli v parlament. Mnogo slabše kaže drugima dvema satelitoma Počivalškovi Povežimo Slovenijo in Naši deželi novo rojene in »po krivem« obdolžene korupcije Aleksandra Pivec.

Zato zaenkrat le kaže na zamenjavo oblasti, čeprav se lahko v zadnjem trenutku še marsikaj spremeni.

Upajmo, da se ne bo in da bomo dočakali novo oblast, ki se ne bo zgledovala po sedanji.

 

Zaskrbljeni državljan 1

 

 

PS.: Je pa bil po mojem mnenju voditelj Jani Muhič, ki sicer vodi poročila pretirano oster in odločen. No, lahko bi dejali v nekih primerih celo žaljiv in zadirčen, še posebej do koordinatorja Levice Luka Mesca. Očitno je bolj alergičen za tako imenovane leve stranke, kot na desne. Kaj pa medijska uravnoteženost, ki si jo tako želi Slovenski pacient?

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA