TAM DALEČ JE SLOVENIJA (12)

 

TAM DALEČ JE SLOVENIJA (12)

 

                                          Vir: ksh.fgg.uni-lj.si


Tam daleč za sedmimi gorami in vodami se nahaja majhna, lepa deželica s čudovitimi hribi in butično morsko obalo.

Tam živijo prijazni in delovni ljudje. Med njimi so tudi izjeme, ki jih drugod ne bi želeli za sodržavljane.

Tam predsednik najbolj poštene politične stranke še vedno ni prebolel hudega poraza na zadnjih parlamentarnih volitvah, ko so mu volivci pokazali vladna vrata. Čeprav zagotavlja, da bo pod njegovim vodstvom sedanja opozicija konstruktivna (povsem drugačna kot je bila prejšnja, ki je onemogočala delo njegove vlade), je že na ustanovni seji Državnega zbora zablokiral delovanje nove vlade s številnimi v parlamentarno proceduro vloženimi zakoni, vključno z zakonom o vladi. 

Ko je tam Državni zbor na predlog vlade izglasoval nove zakone ( o vladi, o javni radioteleviziji in o odpravi enajstih škodljivih zakonov prejšnje vlade), je takoj napovedal, da bo izvedbo zakonov zaustavljal na vse načine – z vetom Državnega sveta, z ustavno presojo, z referendumi – in to z namenom, da zakoni še dolgo ne bodo pričeli veljati.

Tam sedaj nova opozicija na ta način uvaja novo, za predstavniško demokracijo nevarno prakso. Ker v užaljeni največji opozicijski stranki želijo čim bolj onemogočiti delovanje nove vlade, je zaradi nemoči v njej pričela razsajati referendumska mrzlica, ki naj bi zakonske odločitve prenašala neposredno na volilno telo. Na ta način želi zaobiti odločanje v Državnem zboru, kjer je v manjšini. To, da bo že v jesenskih mesecih sprožila nepotrebne in finančno drage referendume, jo seveda ne zanima. Zaveda se tudi, da sedaj po volilnem porazu le z rovarjenjem proti vladi, ob čim večji medijski prisotnosti, upravičuje nadaljnji politični obstoj svojega nezamenljivega vodje. Dobro se zaveda, da se bo brez njegovega absolutnega vodstva pričela nemudoma sesuvati.

Tam je tudi lepo biti minister. Za slovo od ministrske funkcije in dobre plače so si ministri in visoki funkcionarji prejšnje vlade za čas neizkoriščenih dopustov izplačali še izdatna finančna nadomestila. Ta so davkoplačevalce stala več kot 230.000 eurov. Zakaj bi državi puščali sredstva, ki jim pripadajo in ki so jih zaslužili s svojim požrtvovalnim delom. Žrtvovali so svoj dopust, da bi ostali  na delovnih mestih in »reševali življenja«. Oni niso bili le navadni državljani, katerim delodajalci ne plačujejo visokih nadomestil za neizkoriščen dopust, oni so bili nekaj več. Zaradi pomanjkanja sredstev za socialne namene v državnem proračunu, pa naj državljani še naprej zbirajo euro po euro v raznih dobrodelnih akcijah npr.; za inkubatorje, za socialno ogrožene in revne, ki so na robu preživetja:

Tam je med poplačanimi funkcionarji prednjačil bivši minister za gospodarstvo, ki je bil tako zaposlen, da ni utegnil izkoristiti večine svojega zasluženega dopusta, za kar je prejel kar 15.000 eurov. Bivša šolska ministrica, ki je večkrat kar »poniknila«, ko bi morala iskati rešitve za čim bolj nemoteno delovanje šolstva (predvsem na začetku šolskega leta, ko so jo šolniki najbolj potrebovali), pa si je izplačala kar 13.5000 eurov za 54 neizkoriščenih dni dopusta.

Tam so poslanci Državnega zbora napadli svojo predsednico, ker se je upala poimensko našteti odsotne poslance na eni izmed plenarnih sej zbora. »Kdo pa je ona, kaj si pa upa, saj je enaka med enakimi, kako si upa kontrolirati prisotnost od ljudstva izbranih odposlancev«, so se razburjali. Saj res, prav imajo, oni niso običajni državljani, ki  jim delodajalec čas odsotnosti z dela trga od plače;

Tam se je volilna kampanja za predsednika države pričela že štiri mesece pred volitvami. Iz do sedaj neznanih razlogov sta se v boj podali kar dve močni kandidatki leve politične provenience, ki si bosta jemali glasove sredinsko in levo usmerjenih volivcev. Ta nepremišljena poteza se jima lahko vrne kot bumerang, saj sta na ta način po vsej verjetnosti ponudili priložnost trenutno najmočnejšemu desnemu kandidatu (ki ga največja opozicijska stranka promovira kot »karizmatičnega«), da se uvrsti v drugi krog;

Tam se na predsedniških volitvah običajno pojavljajo številni kandidati za najvišje mesto v državi, tudi taki, ki že na začetku kandidature nimajo realnih možnosti za izvolitev. Je pa pojavljanje v medijih, predvsem pa na soočenjih na televiziji odlična reklama, da se prebijejo iz anonimnosti med javno znane zvezdnike. Med njimi so tudi taki, ki poskrbijo, da volilna kampanja ni dolgočasna politična saga, da ima tudi komične vložke. Tokrat v tej vlogi s svojimi izjavami, ki jih razume verjetno le sama, zaenkrat prednjači »psihogurujka«, življenjska sopotnica moralno spornega župana majhne občine blizu glavnega mesta.  Sama se tudi proglaša za »vrhunsko psihoanalitičarko« z mednarodnimi izkušnjami in vplivom. No, videli bomo, ali bo s svojin psihoanalitičnim pristopom uspela začarati tudi volivce in zmagati. Sedaj ima po prvih javnomnenjskih anketah le malo možnosti;

Tam zaradi izrednih vremenskih razmer letošnje poletje državo pustošijo silni požari. Gašenje je oteževalo dejstvo, da nimajo amfibijskega letala ali canadairja za gašenje požarov z zajemanjem in nato razprševanjem vode na območje, kjer gori. Ima pa zato policija mobilni oklepni vodni top, ki z močnimi curki šprica po čemu? Po demonstrantih. Ko so ga vključili v gašenje, se je takoj pokvaril. Očitno se je navadil na vlogo razganjanja ljudi;

Tam je bivši direktor Urada vlade za informiranje, ki je finančno izčrpaval državno tiskovno agencijo in uničeval nacionalno televizijo, postal njen direktor. Kljub hudim protestom novinarjev in zgražanju javnosti, sedaj brez slabe vesti napoveduje, da je pravi človek za ureditev razmer na javni televiziji. Obljublja, da bo zagotovil strokovnost in nepolitično, nestrankarsko in politično uravnoteženo televizijo. Izbrali so ga člani programskega sveta javnega medija zvesti prejšnjim oblastnikom, ki so medij že nekaj časa načrtno uničevali, ker so ga želeli nadomestiti s svojo strankarsko televizijo. Predsednik programskega sveta je namreč javno izjavil, da je informativni program javne televizije (katere programski svet vodi) nepotreben, saj on gleda le poročila strankarske NOVE24TV !?

 

Tam daleč je Slovenija.

 

Zaskrbljeni državljan 1  

 

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA