BLEJSKI STRATEŠKI FORUM 2022

 

BLEJSKI STRATEŠKI FORUM 2022

 

Prejšnji teden je Slovenija na Bledu ponovno gostila, tokrat že sedemnajsti strateški forum, ki je tradicionalno postal največje letno srečanje z mednarodno udeležbo pri nas.


                                         Vir: Ministrstvo za zunanje zadeve Turčije

Večina dosedanjih forumov je bilo posvečeno trenutnim najbolj perečim svetovnim temam. Letošnji ni bil izjema. Je pa iz vsebine foruma in predvsem nabora glavnih udeležencev vselej mogoče ugotoviti tudi zunanje politično smer vsakokratne slovenske vlade.

Predlani in lani so se Janševega foruma udeleževali pretežno srednjeevropski in balkanski voditelji. Letos ni nobenega srednjeevropskega. Lanskoletni forum, v času našega predsedovanja evropskemu svetu, je bil paradoksalno usmerjen predvsem na srednjo Evropo in na dogovor najvišjih predstavnikov držav iz omenjene regije za tesnejše medsebojno povezovanje.

Glavni namen takega zavezništva naj bi predvsem služil skupnemu »zoperstavljanju« državam jedrne Evrope, ki »naj ne bi razumele«, da so srednje evropske vrednote nekoliko drugačne od tistih, ki veljajo na zahodu. Najvplivnejše evropske države želijo poenotiti sistem politične ureditve, ki ustreza njihovi, ne pa srednje evropski mentaliteti. Najbolj glasen je bil češki predsednik vlade s tezo, da zahodno evropski politiki ostalim članicam Evropske unije vsiljujejo svoj pogled na demokratično ureditev in pri tem ne upoštevajo regionalnih posebnosti in tradicij, ki niso povsod v Evropi enake. Seveda so pri sklepanju zavezništva vrli voditelji Orban, Janša and co. skrivali, da si pravno državo in spoštovanje človekovih pravic zamišljajo po svoje - v obliki »demokracije« kjer vlada ena partija, na čelu z enim liderjem. To pa je daleč od srednjeevropskih vrednot in tradicij.

Seveda je imel letošnji forum povsem drugačen poudarek. Predvsem je odločno odražal večjo težnjo k vrnitvi v jedrno Evropo in njenim vrednotam ter se posvečal vitalnim problemom današnjega sveta – vojni v Ukrajini, okoljski problematiki in večni temi  - približevanju balkanskih držav Evropski uniji. Nova zunanja ministrica je namreč že na začetku foruma poudarila, da se namerava Slovenija po dveh sušnih letih, »vrniti k drugačnemu odnosu do evropskih vrednot, do spoštovanja vladavine prava, demokracije in temeljnih človekovih pravic«.

Pri razmišljanjih o prvih dveh temah udeleženci niso odkrili kaj novega, čeprav jih je prek video konference nagovoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je ponavljal svoja opozorila, ki jih ob vsaki priložnosti namenja mednarodni javnosti. Opisoval je hude razmere, ki vladajo v njegovi domovini in grozodejstva, ki jih tam počno ruski vojaki. Kot doslej je pozival Evropo, da še poveča svojo finančno, predvsem pa vojaško pomoč!? Njegov govor so prekinjali bučni aplavzi sodelujočih (?!) , ki so bili enotni, da je za končanje vojne izdatna vojaška pomoč Ukrajini še naprej nujno potrebna za zmago proti mogočnemu sosednjemu hegemonu in agresorju. Nobenega poziva za mirno reševanje krize, nobene vizije, da je edini izhod iz krize v iskanju poti, ki bi vodile k pogajanjem za mirni izhod iz konflikta, ki bi preprečila nadaljnje človeške žrtve in materialno uničevanje. Le orožje, herojstvo in vojna…

Pri večni temi Evropska Unija - Balkan se je tokrat po dolgem času le pojavil zmeren optimizem. Razlog temu je sedanja spremenjena strateško-politična situacija na jugovzhodu Evrope, ki jo povzroča rusko-ukrajinski spopad. Čeprav ima Evropska unija slabo izkušnjo z nekaterimi kasneje pridruženimi članicam, predvsem s Hrvaško, ki ne spoštuje evropskega prava (očitno ga je v pripravljalnem obdobju »sprejemala« s figo v žepu), pa tudi s Poljsko, Orbanovo Madžarsko, pod Janševo vlado pa tudi Slovenijo, so njeni predstavniki dopuščali možnost, da se omenjeni proces v bodoče le nadaljuje. V razpravah širitve Evropske unije na Balkan je sicer že nekaj časa prevladovala ocena, da je Evropa postala utrujena od širitve ter da nove članice večkrat onemogočajo skupne odločitve, še posebej na področju enotnejše evropske zunanje in varnostne politike. Zato je bilo tokrat za odtenek več razumevanja za prizadevanja balkanskih držav na poti v Evropsko unijo. Očitno so se vodilni evropski politike počasi le pričeli zavedati, da postaja širitev unije na vzhod in članstvo Ukrajine vedno bolj nerealna in oddaljena možnost. Posledično je postal Balkan zopet bolj zanimiv.

Forum letos ni gostil velikega števila najvišjih predstavnikov držav  (udeležili so se ga štirje premierji oz. predsedniki držav, poleg njih pa predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen in sedemnajst zunanjih ministrov). Sedanji vladi očitno ni bil cilj, da se podira rekorde pri udeležbi tujih voditeljev, kot sta se dve leti na kriplje prizadevala Janša in Logar.

Je pa nova vlada poskrbela za majhno presenečenje, ko je kot poseben gost nastopil bivši premier Velike Britanije Tony Blair. Nisem prepričan, da je bila to ravno prava izbira. Nanj imamo namreč predvsem slabe spomine. Bil je pobudnik tretje poti evropske socialne demokracije, ki jo je zapeljala v slepo ulico, iz katere še danes ne najde izhoda. Poleg tega je bil ob Bushu iniciator napada na Irak pod lažno pretvezo, da naj bi Sadam Hussein posedoval atomsko orožje, s katerim naj bi ogrožal svet. Slovenija je predvsem po Janševi in Ruplovi zaslugi tedaj sledila ZDA in Veliki Britaniji in se pridružila »koaliciji držav«, ki so napadle Irak (ki je bil za primerjavo z Ukrajino tudi suverena država, ki ni nikogar ogrožala!! ). Zopet dvojna merila zahoda, ko gre za njegove koristi.

Forum je tudi pokazal, da se evropski voditelji očitno še vedno dobro ne zavedajo v kakšno perfidno zanko so nas z vojno v Ukrajini ujeli Američani. S svojim podtaknjencem Zelenskim in z izzivanjem novodobnega imperialista in diktatorja Putina, ki je sanjal o ponovni veliki Rusiji, so dosegli, da je slednji izgubil živce in napadel suvereno sosedno državo. Vojna vihra še vedno povzroča številne nedolžne žrtve in izredno razdejanje. Zapitek pa poleg ukrajinskega in ruskega ljudstva (Putin in Zelenski ter njihovi oligarhi niso prizadeti in se še vedno šopirijo po svetu, tudi pri nas) pa plačujemo in bomo še dolgo plačevali mi, Evropejci. ZDA, predvsem njihova vojaška pa tudi naftna industrija, pa se ob tem masti z enormnimi profiti!?  Tudi evropske sankcije škodujejo bolj tistim, ki so jih uvedli, kot tistemu kateremu so namenjene!

Ne vem, kdaj se bodo evropski voditelji končno streznili in se pričeli  zavzemati za edino rešitev, ki bi nas peljala iz sedanje krize - za mirno rešitev konflikta!

 

Zaskrbljeni državljan 1

 

PS.: Ko je Borut Pahor na obisku v Turčiji podprl gostitelje, ki so se ponudili za mediatorja pri iskanju mirne rešitve Rusko-Ukrajinskega konflikta, sem dejal: »No, pa je ob koncu mandata naš vrli predsednik države le potegnil eno pametno politično potezo.« Pomislil sem, da je to mogoče storil, ker ni več pod vplivom svojega svetovalca za mednarodne zadeve spin doktorja Petriča. Me je pa takoj s svojim vnetim ploskanjem pozivom Zelenskega na forumu za še hitrejše oboroževanje in eskalacijo vojne v Ukrajini zopet razočaral, kot že mnogokrat.

No, Pahor je pač Pahor, ki ne more iz svoje kože. Očitno želi ugajati vsakomur, ki ga sreča, zato ima za vsako priliko prilagojeno stališče.  

 

 

 

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA