GOLOBOVA ŽELEZNA LADY

 

GOLOBOVA ŽELEZNA LADY


                                              - Reporter o Marti Kos -

 

Tednik Reporter v svojih zadnjih številkah secira kandidate za predsednika republike, enega za drugim.

Prva je bila na vrsti Nina Krajnik, psihoanalitičarka in varovanka desničarskega ideologa Petra Jambreka. Kot je bilo za pričakovati, so pri njej našli marsikatero šibko točko, prednjači dejavnost njenega kontroverznega soproga ali partnerja (točno se ne ve za njun formalni odnos), trenutno župana Moravč, Milana Balažica.

Enako je veljalo za pravnico Natašo Pirc Musar, pri kateri so tudi izpostavili domnevno precej dvomljive posle njenega soproga. Nato je na vrsto prišla bivša podpredsednica Golobovega gibanja Svoboda Marta Kos, sedaj tudi že bivša kandidatka za predsednico države.  V zadnji številki pa je na »prepihu« župan Kočevja Vladimir Predalič.

Upam, da pride kmalu na vrsto član in poslanec najbolj poštene stranke v Sloveniji in zunanji minister v bivši vladi Anže Logar. Odkar se je podal v volilno kampanjo, se spreneveda kam sodi, odreka se povezavi s svojo stranko ter nas slepi, da je neodvisen kandidat. Njegova stranka pa ga bo podprla, tako pravi, če se bo tako odločila?! Očitno nas volivce zagreti član SDS podcenjuje ali pa nas ima za malo manj pametne kot je večina pristašev njegove stranke.

Frontmen krščanske stranke NSi Matej Tonin, katerega kandidat Janez Cigler Kralj bo nagovarjal isto volilno bazo kot Logar, se boji prevzemanja glasov volivcev, ki tradicionalno volijo desne stranke, zato je Logarja takoj »obsodil«, da »sili v levo stran«. Najbrž bo pod lupo Reporterja kmalu prišel na vrsto tudi omenjeni Toninov kolega iz vrst NSi (ki pa vsaj ne zanika, da je kandidat svoje stranke). Verjetno pa bodo na vrsto prišli še vsi ostali kandidati.

Pri seciranju kandidatov so novinarji Reporterja v glavnem zadeli najbolj šibke točke kandidatov in tako svojim bralcem razkrili marsikaj.

Čeprav Reporterjevi raziskovalni novinarji večinoma kar dobro opravljajo svoje naloge, se včasih tudi prenaglijo ali obtožijo nekoga za tisto, kar ni počel. Z drugimi besedami, so sem tre tja tudi nekoliko nekorektni. Tako pisanje se je pripetilo novinarju Igorju Kršinarju, v članku »Golobova železna lady«, ko je nekdanjo veleposlanico Marto Kos obsodil mobinga svojih podrejenih na veleposlaništvu v Berlinu Bernu.

To je izzvalo tudi naslednji protest, ki ga je Reporter objavil v svoji številki 37, 12.septembra 2022:  

 

Spoštovani,

tudi ta teden sem kot običajno z velikim pričakovanjem kupil vaš tednik. Redno ga berem, ker cenim izbrane informativne vsebine, ki jih objavljate, kot tudi strokovno in korektno pisanje o aktualnih dogajanjih pri nas. Gledate pod prste tako levim kot desnim. Še posebej so mi všeč uvodni stolpci vašega odgovornega urednika Silvestra Šurle, večinoma pa tudi prispevki drugih novinarjev.

V tokratni številki 35 z dne 29. avgusta 2022, pa ste me na žalost dokaj negativno presenetili. Prispevek vašega novinarja gospoda Igorja Kršinarja o veleposlanici Marti Kos do nedavnega predsedniški kandidatki, vsebuje namreč med drugim tudi neresnice in podtikanja. Do sedaj sem njegovo pisanje zelo cenil in ga tudi redno bral. Odobravam tudi zgražanje vašega časnika nad početjem, kot pišete v uvodniku, »predsednika SDS in njegove druščine trolov iz kleti, ki so se sistematično spravili na osebni ravni z namenom njegove osramotitve, ponižanja in zasmehovanja« omenjenega novinarja.

Toda tokrat me je gospod Kršinar precej razočaral. Piše o mobingu gospe Marte Kos nad svojimi podrejenimi na veleposlaništvih v Berlinu in Bernu. Ob tem navaja tudi, da »so po naših virih takrat uslužbenci veleposlanici Kosovi očitali mobing nad sodelavci tako na veleposlaništvu v Bernu kot pred tem v Berlinu« in s tem povezujete tudi izredni nadzor na VP Bern.

Sicer dogajanja na veleposlaništvu v Bernu ne morem soditi, ker takrat nisem več opravljal funkcije glavnega diplomatskega nadzornika na MZZ; lahko pa kot glavni diplomatski nadzornik, ki je vodil redni nadzor (na osnovi Zakona o zunanjih zadevah je MZZ dolžno po letnem programu izvajati redne nadzore na vseh diplomatsko-konzularnih predstavništvih v tujini) na veleposlaništvu v Berlinu, najbolj kompetentno izjavim, da v času službovanja veleposlanice Kosove mobinga tam ni bilo. Še več. Veleposlaništvo je delovalo zelo učinkovito in izvajalo vse zadane mu naloge. Čeprav veleposlanica ni bila karierna diplomatka, je naloge opravljala veliko bolje, kot nekateri karierni diplomati (nekatere smo namreč po ugotovitvah nadzora bili dolžni celo kazensko ovaditi ali pa proti njim vložiti odškodninske tožbe). Kot so vam že povedali na Ministrstvu za zunanje zadeve, so poročila o nadzorih interne narave in se jih zato ne more javno objavljati, lahko pa javno izjavim, da vaše pisanje o delu veleposlanice v Berlinu ne drži. 

Kdo so tisti viri, ki jih navajate, sicer ne vem, vem pa, da so njihove izjave neresnične in zlonamerne. Po mojih dolgoletnih izkušnjah lahko le sumim, da so bile tudi tokrat izrečene v pritlehne politične namene, kot smo jih, kot lažnih osebnih diskreditacij, že vajeni.

Morda bi bilo prav, da se veleposlanici Kosovi opravičite in objavite demanti vaših trditev. Vaši viri pa naj dokažejo nasprotno!

Še to. Objavljanje nepreverjenih informacij lahko načne kredibilnost vašega časnika. Škoda bi bilo, da bi s takimi objavami izgubili zaupanje vaših bralcev.

Prosim, da objavite ta moj odziv na članek gospoda Kršinarja, na vidnem mestu.

 

Miha Vrhunec

bivši veleposlanik in bivši diplomatski nadzornik MZZ

V Ljubljani, 3.9.2022


Zaskrbljeni državljan 1

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA