KRALJ INSTAGRAMA ODHAJA

 

KRALJ INSTAGRAMA ODHAJA

 

                                                         ir: Domžalec.si

Po desetih letih se z najvišjega mesta v naši državi poslavlja Borut Pahor. Čeprav je bil večino časa celo najbolj popularen politik, ne pušča nobene politične zapuščine. Pogrešali ga ne bodo ne levi, ki se jim je izneveril, ne desni, ker ni bil njihov človek. Le malokdo se ga bo spomnil po državniški drži, bo pa s svojimi 2400 objavami ostal v spominu 134.000 sledilcem na Instagramu. 

  

                                         Vir: Instagram, avtor Borut Pahor


Ko se je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja pisala ustava, je bil kot prvi predsednik republike izvoljen Milan Kučan. Demosova vlada, ki je bila na oblasti, mu je, kot bivšemu komunistu, želela čimbolj omejiti izvršilno moč. Zato so poslanci Demosa, ki so imeli večino v parlamentu, izglasovali ustavo, ki predsedniku države ne daje izvršilnih pristojnosti. Je le najvišji predstavnik države in vrhovni poveljnik oboroženih sil. Pustili so mu le malo pristojnosti. Dve izmed njih, ki sta dokaj pomembni, je predlaganje ustavnih sodnikov in del članov sodnega sveta državnemu zboru, ki jih nato izglasuje ali pa tudi ne.

Politična moč je seveda izključno v rokah predsednika vlade. To se spremeni le v vojnih razmerah. Je pa predsedniku republike ustava edinemu od funkcionarjev namenila neposredno izvolitev s strani volivcev, kar mu daje veliko kredibilnost in moralno moč. Od njega se zato pričakuje, da javno opozarja na kršitve človekovih pravic, zakonov in ustave, kot tudi na druge nepravilnosti in ekscese, ki se pojavljajo v družbi. S svojo moralno močjo mora poskušati vplivati na vlado, državne inštitucije in na moralno vest družbe, da jih odpravljajo. To pomembno družbeno vlogo so pred Borutom Pahorjem dosledno izvajali vsi predsedniki države.

No, Pahor pa je že od nastopa svojega prvega mandata dal jasno vedeti, da ne želi postati moralna avtoriteta družbe. Da se bo kot predsednik ukvarjal z drugimi zadevami. Tako je deset let, skladno s svojim prepričanjem, vlogo predsednika vršil na njemu svojstven način.

Predvsem se je prizadeval prikazati kot človek, ki je blizu ljudi, izpadel pa je bolj kot estradnik in showman, ki zaman poskuša zabavati svoje občinstvo. Želel se je prikazovati kot ljudski predsednik, zato je najbolj užival, ko se je pojavljal med ljudmi in opravljal umsko nenaporna opravila - pobiranje smeti, kidanje gnoja, po zmagi čistiti kopačke reprezentančnim nogometašem itd. Slikovne dokaze svojih podvigov je nato objavljal na družbenih omrežjih. Vsakdo, ki je želel spremljati njegove 'akcije', je njegove narcisoidne slike našel na Instagramu in Facebooku.

Čeprav je predsedniško funkcijo degradiral v show business, mu je uspelo zmagati še na naslednjih volitvah za predsednika države in si podaljšati mandat še za pet let. Njegova nenavadna popularnost pa se je odražala tudi v javnomnenjskih raziskavah, saj je bil večino časa svojih dveh mandatov na prvem mestu.

Kot predsednik države je, na presenečenje večine svojih privržencev, gojil veliko mero tolerance, mogoče bolje rečeno simpatije, do siceršnjega političnega nasprotnika Janše. Ni ga opozarjal, ko je vladal nezakonito, ko je izvajal kadrovski cunami, ko si je prilaščal nadzor nad družbenimi podsistemi, ko je teroriziral prebivalstvo in ko se je prerekal z uglednimi tujci in zapravljal ugled Slovenije v svetu.

Eden izmed razlogov za njegov nekritičen odnos do Janše je bilo prav gotovo dolg za uspeh v borbi za drugi mandat proti Danilu Turku. Če ga ne bi podprla desnica, ki jo obvladuje Janša, ne bi v drugem krogu volitev premagal svojega nasprotnika.

Poleg tega se nikakor nismo mogli znebiti vtisa, da se Janše neznansko boji, saj njegova popustljivost in servilnost do njegovih dejanj ni poznala meja.

Po odstopu Marjana Šarca je Janši takoj podelil mandat za sestavo tretje vlade, s katero nam je nato avtoritarno vladal dve leti. Pohvalil je ukrepanje Janševe vlade v času virusne epidemije. To, da je umrlo preveliko število ljudi prav zaradi neprimernih vladinih ukrepov, ga ni motilo. Molčal je tudi takrat, ko je Janša, prvič po italijanskih okupatorjih v drugi svetovni vojni, uvedel policijsko uro ter nam prepovedal prehajati meje občin in zapovedal nošenje mask celo v naravi. Ni reagiral, ko je Janšev oproda Hojs zastraševal prebivalce z barikadami, vodnim topom, solzilnim plinom in gumijastimi naboji ter jih zapiral in oglobljal. Pahor je bil na vsa ta dogajanja tiho!

Pahor teh svojih »slabosti« do Janše sicer javno ni nikoli priznal. Zavijal jih je v razne besedne eskapade o sodelovanju, toleranci do drugače mislečih itd.  

Pred nekaj dnevi me je poklical zelo razburjeni sorodnik in mi dejal, da si moram nujno ogledati oddajo Fokus na komercialni televiziji. Ni mogel skriti svojega razočaranja po ogledu oddaje, na kateri je nastopal naš odhajajoči predsednik države. Najbolj ga je zmotil njegov odgovor, da je sicer dobro sodeloval z vsemi predsedniki vlad, ki so vodili Slovenijo v njegovih mandatih, najbolj pa z Janezom Janšo!

Čeprav sem velikokrat v času njegovega desetletnega predsedovanja ugotavljal, da ga ni vredno poslušati, me je opozorilo sorodnika le toliko pritegnilo, da sem omenjeni intervju poiskal na netu, ter ga pogledal.

Seveda je bil intervju takšen, ko sem ga od Pahorja pričakoval.  Medlo in še enkrat medlo – brez odločnih ocen in stališč o številnih problemih, s katerimi se v Sloveniji danes spopadamo.

Ponovno sem slišal »modre spravne« besede, ki jih venomer ponavlja in vse tisto, kar sem o njem že vedel. Kljub opozorilu sorodnika, me je vseeno presenetilo, da je tokrat prvič prestopil svoj dosedanji prag leporečenja in izogibanja konkretnim vprašanjem ter jasno povedal kako ocenjuje sodelovanje z Janšo, še posebej, v času je ko ta vodil svojo tretjo vlado.

Šokiralo me je tudi dejstvo, da je tudi tokrat javno pohvalil samodržca, ki deluje na povsem drugačnih načelih, kot jih vsaj javno zagovarja on sam. Z drugimi besedami, le v odnosu do Janše je bil nedosleden v svoji doslednosti, da se ne vtika v delo vlad.

Druga presenetljiva Pahorjeva ocena v intervjuju pa je, da je bivši minister za obrambo Tonin ravnal prav, ko je tik pred odhodom s funkcije podpisal pogodbo za nakup Boxerjev. To je zatrdil, ne glede na ugotovitve posebne komisije na ministrstvu za obrambo, ki je ocenila, da je bilo Toninovo zapravljanje državnega denarja neracionalno in izredno drag nakup mačka v žaklju.

Ali smo si Slovenci zaslužili takega predsednika? Mislim da ne!

Zapomnili se ga bomo predvsem kot predsednika, ki ni vršil svoje funkcije in ki se ni oglašal in opozarjal vlade in drugih inštitucij takrat, ko je bilo najbolj potrebno. V spominu nam bodo ostali tudi njegovi drugi »podvigi«, ki niso bili vredni predsedniške funkcije, njegove objave na družbenih omrežjih in njegovi neposrečeni vzklikih »miška, to mi delaj« itd.

Njegova vloga predsednika burkeža je odmevala tudi v tujini. Slika, ki jo je objavil na Facebooku, kjer z otožnim obrazom sloni na ograji stopnišča razkošne palače v Egiptu, z napisom »Domotožje v Kairu«, je postala prava senzacija. Z njo je požel več kot 1300 všečkov ter sprožil trend »onlyborutingisreal««, ki vsebuje slike ljudi, ki se naslanjajo na ograje in na druge predmete in na ta način izražajo domotožje. Požel pa je tudi precej zasmehljivih komentarjev, saj so se nekateri njegovi sledilci spraševali ali je s slovenskim predsednikom vse v redu.

                                                Vir: Instagram, avtor Borut Pahor

Kot kralj Instagrama pa je s svojimi slikami »prodrl« celo med Brazilce, ki slovijo kot mojstri internetnega trolanja (zasmehovanja in provociranja). Iz njega še danes brijejo norce, ko njegov obraz iz objavljenih slik, lepijo na razne komične in posmehljive prizore!?

Sedaj, ko se mu predsedniško uživanje končuje, pa se ponuja svoji bivši stranki, čeprav je z molkom (v času, ko je SDS zaplinjala in z vodnim topom špricala protestnike) povsem zanemaril svoje socialdemokratsko poreklo. Sedaj pa celo z navijanjem za samostojni Muzej osamosvojitve (lahko bi rekli Muzej herojskega lika Janeza Janše) aktivno glorificira Janšev kult osebnosti?! Očitno bo moral svoj dolg stranki SDS, ki mu je pomagala, da je le za nekaj glasov premagal Danila Turka, plačevati prav do konca svojega mandata.

Po vsem tem lahko le zaključim, da me je sram, ker je kar deset let Slovenija imela takega predsednika!     

Kraljev Twiterja in Instagrama (maršala Twita in borutinga) pa smo se s skorajšnjim koncem mandata slednjega, upam dokončno znebili!


 

Pa še to. Odkar imamo Slovenci lastno državo so bili vsi predsedniki republike moškega spola in iz levega političnega pola. Sedaj bo prvič prišlo do spremembe: ali bomo imeli predsednico ali pa predsednika, ki prihaja iz skrajno desne stranke.

Močno upam, da predsednico. Njen uspeh pa zagotavlja le visoka volilna udeležba! 

 

Zaskrbljeni državljan 1

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA