SLOVENSKA ZUNANJA POLITIKA


 

                                                  Vir: Mladi forum SD


Prejšnji teden je na Brdu pri Kranju potekal letni posvet slovenske diplomacije. Tokrat že šestindvajseti.

Kot vedno doslej, so diplomati od predsednika države (tokrat prvič od predsednice), od predsednika vlade in zunanjega ministra (tokrat prvič od ministrice) prejeli usmeritve in navodila o najpomembnejših nalogah, ki jih čakajo, pri predstavljanju in zastopanju Slovenije po svetu.

Glavne teme posveta so bile tokrat - nova slovenska zunanjepolitična strategija, naše prizadevanje za pridobitev statusa nestalne članice Varnostnega sveta Združenih narodov in seveda vojna v Ukrajini.

Vlada Roberta Goloba je slovensko zunanjepolitično ladjo pričela preusmerjati iz madžarsko poljskega objema nazaj v jedrno Evropo. Odločila se je, da ne bo več v Višegrajskemu getu in da ne bo sekundirala Orbanu in Katzinskemu pri razdiranju Evropske unije, kot je to počel Janša. Odslej si bo prizadevala graditi skupno evropsko zunanjo in varnostno politiko in tesnejše sodelovanje z državami »jedrne Evrope«, ki se ravnajo po t.i. evropskih vrednotah.

                                                  Vir: Piratska stranka

Navzoče je tokrat tudi prvič nagovorila nova predsednica države. Večino svojega govora je, tako kot Golob in Fajonova, posvetila vojni v Ukrajini. Na žalost pa se je tudi tokrat Izkazalo, da nimamo enotne in usklajene zunanje politike.

Muserjeva in Golob sta pokazala, da sta nekritična pripadnika ameriških interesov, ki jim slepo sledijo tudi vodilne članice Evropske unije. Oba menita, da se dogovori o pogajanjih lahko prično le na osnovni predpostavki ponovne vzpostavitve ozemeljske celovitosti Ukrajine, vendar le takrat, ko se bo zanje odločila Ukrajina in ne prej.

Na prvi pogled se seveda zdi tako stališče (vsaj njegov prvi del) edino pravilno. Če pa pogledamo malo globje v ozadje tragedije v Ukrajini, pa zadeva ni tako zelo enostavna.

Najprej se moramo vprašati, katera Ukrajina je tista, ki naj odloča o prenehanju te grozovite vojne - ali je Ukrajina Zelenski in njegovi pribočniki, ki so milo rečeno ameriški podtaknjenci ali so Ukrajina običajni ljudje, ki umirajo, zmrzujejo, gladujejo in so vsak dan soočeni z grozotami vojne. Če že prisegamo na demokracijo po zahodnih merilih, ki jim vsaj deklarativno pripadajo tudi Amerika in velike evropske države, bi morali o miru ali vojni odločati Ukrajinci in ne marionetna vrhuška, ki obstane z vojno in pade z mirom. Po vseh informacijah, ki smo jih deležni prek medijev, je povsem jasno, da si navadni ljudje v Ukrajini želijo čimprejšnji mir in konec vojnih grozot. Kaj takega pa seveda nikakor ni po godu Zelenskemu, orožarskim kartelom in tistim, ki danes odločajo o politično vojaških strateških interesih Združenih držav Amerike.

Zunanja ministrica pa je nanizala nekoliko drugačne poudarke rešitve omenjene krize. Njena stališča nikakor niso bila proruska, kot so jo naslednji dan napadli mediji Slovenskega pacienta. V svojem nagovoru je na prvo mesto postavila ustavitev oboroženih spopadov in pričetek pogajanj. Poudarila je tudi, da ni nobenega dvoma, da je agresor Rusija, bolj natančno Putin, in vojaška vrhuška okoli njega.

Naj dodam še svoje mnenje. Američani so s širjenjem NATA vse do ruskih meja kršili vse dogovore NATA in transatlantskih zaveznic z Rusi. Požvižgali so se tudi na sporazuma Minsk 2014 in 2015 o statusu vzhodnega ukrajinskega ozemlja, ki sta predvidevala avtonomijo okrožij Doneck in Lugansk, naseljenih pretežno z ruskimi prebivalci. Tako izzivanje je zdražilo avtokrata z velikoruskimi ambicijami, da je storil korak čez mejo (agresijo na sosednjo suvereno državo), kar bomo še dolgo čutili in obžalovali vsi Evropejci, vključno z Ukrajinci in Rusi.

In kdo pa je pridobil z ukrajinsko tragedijo? Odgovor je na dlani – tisti, ki so toliko časa izzivali ruskega demona, da je naposled skočil iz steklenice!

Na Brdu se je pokazalo, da tudi nova vodilna ekipa, kljub na novo sprejeti strategiji na področju zunanje politike, ni povsem enotna. Tako stanje nam bo škodovalo pri glasovanju o pridobitvi statusa nestalne članice Varnostnega sveta Združenih narodov.

 

Zaskrbljeni državljan 1

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA