NABAVE OROŽJA

 

NABAVE OROŽJA

 

Prejšnji teden je Golobova vlada poslala v parlament novelo zakona o načrtovanih izdatkih za investicije v slovensko vojsko do leta 2040.  V noveli je veliko sprememb v primerjavi z osnutkom načrta, ki ga je pripravil še Janša. Pričakovali smo, glede na težave, s katerimi se danes soočamo in še posebej, ker del vladne koalicije tvori tudi Levica, da bodo vlaganja v slovensko vojsko dodobra racionalizirana ali pa vsaj skrčena na razumne meje.


                                                                Vir: Dnevnik

No, pa smo se tudi tokrat ponovno zmotili o namerah sedanje  vladajoče garniture. Vojaških izdatkov ne bo zniževala, namerava jih celo povečevati? Golob in co. namreč načrtujejo pospešeno zapravljanje proračunskih sredstev za vojsko do leta 2040. Na ta način želijo, da že do leta 2030 dosežemo NATO-ve zahteve, po katerih je vsaka članica dolžna nameniti svoji vojski vsaj dva odstotka bruto domačega družbenega proizvoda.

To pomeni, da bomo odslej na leto zapravljali kar 1,2 milijarde eurov davkoplačevalskega denarja za vojsko. In kam bo šel ta denar: šel bo za nakupe vojaške opreme, brezpilotnih letal, vojaških helikopterjev ter za posodobitev letala falcon, ladjo Triglav, hangarjev za nova vojaška vozila, ki jih je Slovenija kupila od ZDA itd.

Poleg večjih vlaganj se vlada namerava poslužiti še nekaterih drugih ukrepov za izboljšanje obrambnega stanja v državi. Zaradi premajhnega zanimanja za vojaški poklic in pomanjkanja vojakov, predlaga celo znižanje zahtevane izobrazbene stopnje pri zaposlovanju novih vojakov. Odslej naj bi zadoščala celo le osnovnošolska izobrazba!?  

Velik del teh sredstev je namenjenih tudi oborožitvi za vojaške misije v tujini in v tem okviru razvoju srednje bataljonske bojne skupine in srednjega bojnega izvidniškega bataljona. Za dosega tega cilja bo morala država nabaviti več kot sto oklepnih osemkolesnikov, pri čemer zanje že sedaj manjka voznikov.

Ob soočanju s kroničnim odhajanjem pripadnikov vojske v druge poklice, bomo vseeno pospešeno nabavljali vojaško tehniko. Kakšen paradoks! Ob pomanjkanju vojaškega kadra bodo kmalu osemkolesniki pristali v garažah in skladiščih ter se počasi spreminjali v zarjavelo železje.

Pri sedanji vladni koaliciji torej, z izjemo Levice, opažamo tudi povolilno spremenjen odnos do orožarskih nabav. Vlada že tako zaradi prepočasnega uresničevanja predvolilnih obljub izgublja na kredibilnosti. Prišlo je že celo do prelomne točke, ko je po javnomnenjskih rezultatih prvič več anketiranih državljanov nezadovoljnih z delom vlade v primerjavi s tistimi, ki njeno delo ocenjujejo kot uspešno. Zato se, na žalost, v meritvah popularnosti političnih strank Janševa SDS neprestano približuje Gibanju Svoboda.

Razočaranje nad mencanjem in neučinkovitostjo sedanje vlade sem počasi pričel deliti tudi sam. Če se bo ta trend še nadaljeval, bi se ji prav gotovo kmalu odrekel, če nas z Golobovim odhodom ne bi čakala kruta alternativa - Janša in njegovi pajdaši s svojim revanšizmom, avtoritarnostjo in neusmiljenim prilaščanjem javnega denarja.

Nesmiselna in za nas škodljiva je odločitev vlade, da bomo prav v času, ko se soočamo z energetsko in prehrambno krizo, ko nas tare draginja in inflacija, ko se nam podira zdravstvo, ko številni ljudje živijo na pragu, ali celo pod pragom revščine, ko nam primanjkuje sredstev za posodabljanje in gradnjo bolnišnic, stanovanj, šol, domov za starejše itd., ko »škriplje« v vseh segmentih družbe, pospešeno zapravljali za vojsko. Upam le, da se bo tega čim prej zavedela in se korigirala.

Naša zaveza NATU (dva odstotka DBP na leto) ne more biti razlog za zapravljanje državnih sredstev, ki jih krvavo potrebujemo drugod.  Številne članice NATA že dogo časa ne izpolnjujejo tega kriterija, tako kot mi ne. Če že moramo ostati članica trans-atlantskega zavezništva, lahko obljubljeno obveznost izpolnimo, ko pridejo časi debelih krav. Do takrat pa lahko ostajamo članica z enakim prispevkom, kot do sedaj ali celo z nižjim. Zaradi tega nas ne bodo izločili iz svojih vrst. Osip članstva v tej organizaciji bi pomenil njen konec in tega se dobro zavedajo.

Za zaključek pa še to. Kdo bo odgovarjal, ko bodo po velikih nakupih orožja in zapravljanju sredstev za druge nenujne zadeve, vsi drugi segmenti naše družbe nazadovali in celo propadali ter vitalno ogrozili naše vsakodnevno življenje? Nihče, kot vedno do sedaj!

 

Zaskrbljeni državljan 1

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA