FENOMEN RUPAR

 

FENOMEN RUPAR


 

                                                                Vir: 24UR.com


To, da ima slovenska politična scena svojo, včasih težko razumljivo specifiko, ni nič novega. Često se pojavijo novi obrazi, nekateri od njih pa nato postanejo, brez pravega razloga, čez noč popularni. Mnogi od njih se niti dobro ne zavedajo, od kod jim naenkrat ta nenadna popularnost.

Trenutno smo priča vzponu političnega ptiča feniksa, ki se je iz pozabe, kar čez noč, izstrelil med najbolj prepoznavne ljudske tribune. In kako mu je to uspelo? Z vsiljevanjem upokojencem, (ki predstavljajo pomembno volilno telo) kot mesija, ki jih bo popeljal v boj za njihove pravice. Uspelo mu je namreč izkoristiti trenutek nezadovoljstva večine upokojencev, ki jih je inflacija spravila na rob preživetja. Po propadu DEMOS-a in stranke Alenke Bratušek, ki sta se vsaj deklarativno zavzemala z upokojenske pravice, je nastala praznina, ki jo je z organizacijo javnih protestov za upokojenske pravice, vešče zapolnil. Njegove manifestacije polne demagoških fraz in groženj vladi, opremljenih s slovenskimi zastavami, petjem narodnih domoljubnih pesmi na znane viže goveje muzike, se vedno sprevržejo v miting proti aktualni vladi in v podporo Janezu Janši.


                                                                Vir: Dnevnik

 In kdo je ta politični feniks – to je Pavle Rupar iz Tržiča.

Na svojem Facebook profilu se predstavlja kot "Večni optimist, pravično kritičen, brez dlake na jeziku, kristjan, desničar in demokrat, Slovenec."

 

In kdo je v resnici ta Pavel Rupar?

Časnik Dnevnik je 11. oktobra 2006 o njem poročal takole: »Je poslanec Pavel Rupar v ponedeljek zvečer pretepel svojo domnevno ljubico Ksenijo Slak? Je fotoreporterju razbil opremo in ga lovil po stanovanjskem bloku ter ga celo poškodoval? Za zdaj še ne vemo, kaj je res. Res pa je, da so ga odpeljali policisti.« in »Po sodiščih so ga vlačili že tako tožilci kot zasebni tožniki. Očitali so mu jemanje podkupnine, nakup kondomov s službenim denarjem, zlorabo položaja in protipravno premoženjsko korist. Neznano kam naj bi izginil marmor, ki ga je plačala občina Tržič, kjer je Rupar župan in tako naprej.«

Rupar je bivši vidni član SDS in bivši župan Tržiča, ki je vešče zlorabljal svojo funkcijo ter velikodušno zapravljal občinski denar, predvsem za svojo korist. Seveda je tudi, kot se članu trdega jedra Janševih najbližjih privržencev spodobi, širil lažni govor in javno žalil svoje politične nasprotnike in drugače misleče. Torej je povem zadovoljeval vse kriterije za članstvo v najbolj pošteni politični partiji v Sloveniji.

Zaradi vseh teh rabot je bil kar štirikrat pravnomočno obsojen, vendar vsled dosledne podpore svoje stranke in njenega šefa, nikoli ni prestajal zaporne kazni.

Javnosti se je sicer predstavljal kot srečno poročen in »zgleden« kristjan. V resnici pa je varal svojo soprogo z intimno prijateljico, kateri je oddajal enega izmed dveh stanovanj, ki jih je posedoval. (Njegova zgodba me spominja na nekdanjega podpredsednika vlade Marjana Podobnika, vernega in poštenega moža, ki so mu neznanci ukradli službenega Audija, ko je prespal pri svoji službeni kolegici in ljubici.)

No, Rupar ne bi bil Rupar, če bi oddajanje dveh stanovanj, katerih lastnik je bil, kot drugi državljani, prijavil davkariji. Pa jih seveda ni! Svoje lastnine tudi ni prijavil protikorupcijski komisiji, kot funkcionar  bi bil to dolžan storiti.

No, končno se mu je le zalomilo. Zaradi okoriščanja, zlorabe županskih pravic in položaja v aferi Aquaplus je bil pravnomočno obsojen na enoletno zaporno kazen. Po ugotovitvah kranjskega okrožnega sodišča, si je v omenjenem občinskem poslu Rupar nezakonito pridobil največ denarja. Obsodba ga je bremenila, da je februarja 2004 od avstrijske družbe Aquaplus, s katero se je občina dogovarjala za gradnjo kanalizacijskega omrežja in čistilne naprave, prek posrednika dobil 40.000 evrov v gotovini v neki gostilni v Lipnici. Avstrijci so predujem namenili za stroške priprave projekta, a denar ni nikoli pristal na občinskem računu. Posel je kasneje propadel, tako da je Aquaplus nato tožilo še občino zaradi izgubljenega posla. Ker je na sodišču eden od predstavnikov tega podjetja pričal, da je Rupar prejel v roke gotovino, je bil pravomočno obsojen. Sodišče je kot oteževalno okoliščino upoštevalo izjavo priče, da je pri zadevi šlo za izrazito »balkanske posle, ker Avstrijci niso navajeni poslovati z gotovino«, tokrat pa so na izrecno željo vrlega župana, naredili izjemo. Sodnica je zato ocenila, da je s tem Rupar vrgel slabo luč na državo, kar je tudi (kljub zgražanju in ugovarjanju članov najbolj poštene stranke) vplivalo na njeno odločitev glede višine kazni.

Višje sodišče v Ljubljani nato njegovi pritožbi ni ugodilo in je v celoti pritrdilo sodbi okrožnega sodišča. Zato je moral za leto dni v zapor. Moral pa bi občini vrniti 40.000 evrov in obresti, skupaj s sodnimi stroški okoli 85.000 evrov. Vendar tega zneska od njega ni bilo moč izterjati, ker je kar nenadoma »ostal brez sredstev in brez lastnine«. Stanovanja je namreč podaril sinovoma (kar spominja na Igorja Bavčarja in Roka Snežiča).

Nad pozivom policije na zaslišanje zaradi vseh naštetih prekrškov in kaznivih dejanj, še posebej zadeve Aquaplus, je bil zgrožen in se ni želel odzvati. »Da bi mu zaradi te ženske in nekaj manjših spodrsljajev pri zapravljanju občinskega denarja celo grozil zapor in vrnitev zapravljenega denarja občini«, je bilo zanj nekaj nezaslišanega.

Kot »pravi dedec« se je odlikoval še po marsičem. Med drugim  je želel preverjati mednožje dveh poslanskih kolegic politične stranke, ki ni bila po godu SDS. No, tudi pred kratkim je izrazil enako potrebo glede predsednice SD Tanje Fajon.

Sedaj pa je svojo zgodovino kar nenadoma pozabil (kot njegov kolega Logar). Čeprav je bil »182 sojen in obsojen«, ga je zapor povsem spremenil. Sedaj je drug človek. Je »skesani kristjan« (kot se je poimenoval v oddaji Intervju z Jožetom Možino), ter pošten in veren domoljub, ki se bori za pravice upokojencev in tistih, ki jih aktualna vlada zatira. Janez pa zanj ostaja še vedno Janez z veliko začetnico.   

Pa še to: Ruparja sem prvič spoznal, ko je pričel igrati za nogometno ekipo vlade in nato stranke SDS, katerih pobornik je bil Janez Janša. To je se je dogajalo v začetku leta 1992. Že takrat je kazal svoj karakter. Bil je precej okoren in robusten, zato je lahko igral le v obrambi. Predvsem pa ga je »krasila« agresivnost in brezobzirni štarti do nasprotnikov, ki so včasih presegli mejo dovoljenega. Tak je bil tudi v politiki, zato je bilo povsem logično, da se je pridružil stranki SDS (kot je sam dejal »heroju osamosvojitve in vizionarju Janezu«) in postal eden izmed njenih udarnih mož.

V ekipo vlade pa se je nenehno silil, tedaj še manj poznani poslanec Združene liste socialnih demokratov, Borut Pahor. Pravim silil, ker si ga nihče ni želel imeti za soigralca. Pa ne zato, ker bi bil član omenjene stranke, (takrat še ni bilo ostrih delitev med politiki kot danes), ampak ker je bil precej nekoordiniran in netalentiran za šport, še posebej za nogomet. Ker je vztrajal, da vseeno nastopa za vladno moštvo, je občasno le prihajal v igro. Takratni selektor, ki je bil velik ljubitelj Janeza Janše in bivši profesionalni igralec nogometa Tone H., mu je vsakič namenil le nekaj minut na koncu tekme, v napadu na levem krilu, kjer ni mogel škodovati ekipi. Pa še takrat nam je naročil, da mu žoge, če se le da, ne podajamo. Pahor je bil kljub temu vztrajen in je tistih par minut, ki mu jih je bilo namenjenih, pridno tekal po igrišču gor in dol. Nikdar ni šel (po Ruparjevem vzoru) v duel z nasprotnikom, raje je odskočil in se mu nato še opravičil. Priznati pa moram, da je bil že takrat vztrajen, z veliko mero volje in optimizma. In Janez, ki je bil glavni pobornik vladne nogometne ekipe? Bolj malo je tekel, se je pa stalno gibal v napadu pred nasprotnikovem golu. Videl je le gol in zmago, ne glede na ceno. Drugi so morali preigravati zanj in mu žogo podajati takrat, ko je prišel »v čisto šanso za dosego gola«. Večkrat je tudi zadel. Že takrat, pri nogometu, so vsi trije kazali svoj značaj, kot tudi učinkovitost.

 

Zaskrbljeni državljan 1

 

 

 

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA