SLOVENIJA NESTALNA ČLANICA VS OZN

 

SLOVENIJA NESTALNA ČLANICA VS OZN

 

                                                           Vir: Wikipedia

V enemu izmed zadnjih prispevkov v blogu sem pisal o naših prizadevanjih za dvoletni sedež v Varnostnem svetu OZN. Po pričakovanju smo, tudi z ozirom na slab ugled, ki ga protikandidatka uživa v svetu, uspeli.

Malo pa me je vseeno presenetilo število članic OZN, ki so že v prvem krogu glasovali za našo kandidaturo – prejeli smo kar 153 glasov, Belorusija pa le 38. Razlogov,  zakaj bi se lahko za nas drugače končalo, je kar nekaj.

Prvi je slabo poznavanje naše države v svetu, predvsem med afriškimi, latinsko ameriškimi in azijskimi državami. Kdo pravzaprav pozna majhno dvomilijonsko Slovenijo (kljub velikim naporom naše diplomacije, ki je hodila po svetu in nas predstavljala)? In kaj pomenimo v mednarodnemu merilu? Bolj malo.

Tisti, ki pa nas vsaj malo bolje poznajo, vedo, da smo članica Evropske unije in NATA. Ta podatek pa nam, po mojem prepričanju, pri omenjenih državah bolj škoduje, kot koristi. Predvsem članstvo v NATU, ki pomeni, da smo ameriški zavezniki, bolje rečeno, da se v mednarodni areni obnašamo po njihovih željah in interesih. Da sodelujemo v vojaških misijah NATA, kar nam nikakor ne koristi pri gradnji našega ugleda v svetu. Vemo, da so ZDA ena izmed najbolj osovraženih držav v tako imenovanem tretjem svetu. Še posebej v arabskih državah, pa tudi v Latinski Ameriki.

Poleg tega pa je še neposredno pred glasovanjem Slovenski pacient javno razglasil, da je njegova vlada vložila kandidaturo za nestalno članico VS »na izrecno prošnjo ameriških in evropskih zaveznikov v EU in NATU«. Predvidevam, da je poskušala naša diplomacija njegovo izjavo taktično nevtralizirati s prepričevanjem teh držav, da sedanja vlada ni tako trdno vezana na ZDA, kot prejšnja. Zato je bolj neodvisna in primerna, da bo v VS zastopala tudi interese manjših in manj vplivnih držav.

Naslednji razlog pa se nanaša na vojno v Ukrajini. V svetu ima veliko držav drugačen pogled na rusko invazijo, kot mi v Evropi. Z omenjeno vojno so v svetu veliko manj ukvarjajo kot Evropejci. Tu ne mislim le na Kitajsko, ki gleda na omenjeni spopad s figo v žepu. Mislim predvsem na številne druge države, ki nikakor ne delijo ameriško-evropskega pogleda na omenjeno krizo. Veliko jih je že zaradi vpletanja ZDA bolj na ruski strani, kot na »naši«. Zato tudi Belorusije ne vidijo kot ruski satelit, ki bi ga bi bilo potrebno izločiti iz odločanja v VS.

Za našo izvolitev pa je bil izredno pomemben 'Kitajski faktor' v OZN. Njen vpliv in moč v »tretjem svetu« in Aziji je ogromen, predvsem zaradi njene gospodarske moči, ki počasi presega ameriško. Mislim, da se Kitajska ni odločno opredelila, katero kandidatko bo podprla. Naši sedanji vladi očitno ne zameri slaboumne eskapade Slovenskega pacienta, ki je lansko leto na indijski televiziji izjavil »da bo Slovenija podprla vsako suvereno odločitev Tajvancev, četudi bodo želeli živeti neodvisno«. Na Janševo zaletavost se je najprej ogorčeno odzval porte parole kitajskega zunanjega ministrstva, kitajski veleposlanik pa je nato prišel uradno protestirat v Mladiko. Znano je, da Kitajska marsikaj »požre« v mednarodnih odnosih, le Tajvan je mejna črta, ki jo države ne smejo prestopiti. Niti ne ZDA (reakcije na obist Pelosijeve na Tajvanu), kaj šele mala Slovenija.

Mislim tudi, da je za ta uspeh na mednarodnem področju, potrebno izraziti priznanje naši diplomaciji. Prepričati večino držav članic, da se pogledi sedanje vlade na aktualne svetovne probleme močno razlikujejo od prejšnje – da ni le zgolj ameriški satelit, da ni protajvanska (zaradi Kitajske) in da, kljub članstvu v NATU, le goji določeno distanco do politike ZDA (po vzoru Francije in Nemčije) - ni bila lahka naloga.    

Seveda ne smemo pozabiti, da sta tudi slovensko vodstvo (ki se je enotno zavzelo za kandidaturo), predvsem pa slovenska diplomacija svojo nalogo opravila izredno dobro. Uspešno lobiranje v številnih, tudi najmanjših državah na svetu, ni enostavna naloga.

Sedaj smo lahko nekaj časa evforični in ponosni na uspeh. Z začetkom novega leta pa se bo začelo zares. Naših obljub, da se bomo zavzemali za okolje, vodo, interese malih držav, mir v Ukrajini in mirni razvoj na Balkanu itd., ne bomo tako lahko izpolnjevali. Srečali se bomo z realnostjo, predvsem pri tistih vprašanjih, pri katerih bo želel veliki brat preko luže našo absolutno podporo. Pa tudi, če ta ne bo v skladu za našimi napovedmi. Kot članica NATA, pa tudi Evropske unije, bomo imeli zvezane roke.

 

Zaskrbljeni državljan 1

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA