ALI BO GOLOB ZDRŽAL DO REDNIH VOLITEV?

 

ALI BO GOLOB ZDRŽAL DO REDNIH VOLITEV?

 

»Moj edini politični boter je bil doktor Janez Drnovšek.« je konec decembra, pred skoraj dvema letoma, izjavil Robert Golob ob napovedi, da se bo po Janševi vlada razrešitvi vodenja Gen-i ja, ponovno podal na politično pot. Pred leti je že bil v politiki. Bil je podpredsednik Pozitivne Slovenije in državni sekretar za energetiko.


                                                             Vir: Siol.net

Drnovšek, ki naj bi ga navdihnil, je bil potrpežljiv, lahko bi dejali tudi dovolj pretkan in premeten politik. Redko se je pojavljal v medijih. Nikoli se ni prenaglil, dobro je vedel, kdaj mora delovati iz ozadja in kdaj je potrebno odločno javno ukrepati. To mu je omogočalo, da je dovolj spretno vodil različne raznobarvne, pa tudi nenačelne koalicije. V njih so bile politične stranke iz obeh polov, tudi iz desnega – krščanski demokrati, ljudska stranka in socialdemokratska stranka, ki je pozneje postala SDS.

Se pa je v teh koalicijah točno vedelo, kdo ima glavno besedo. Vedno je tudi bilo jasno, kaj, še tako politično raznovrstna vlada, želi doseči. Tak način vodenja mu je večinoma tudi uspeval. Spomnimo se tudi, kako se je običajno končalo, kadar so koalicijski partnerji želeli nastopati bolj samostojno in si priboriti več oblasti. (Še posebej v letih, ko je bila partner LDS-a Ljudska stranka, Marjan Podobnik pa podpredsednik vlade). Vselej so jih »dobili po prstih«. LDS je hitro pokazala kdo je gospodar. Zato so tudi bile Drnovškove vlade stabilne in dokaj uspešne.

Pravo nasprotje pa sta bila Miro Cerar in Marjan Šarec. V času njunih vladavin smo lahko v živo spremljali, kako so manjši koalicijski partnerji in razne interesne skupine po mili volji izsiljevale SMC oz. LMŠ.

So se pa njuni vladi razlikovali, predvsem zaradi osebnostnih lastnosti vsakokratnega mandatarja. Cerar ni imel imagea karizmatičnega voditelja, ki bi odločno vodil vlado, bil je preveč medel in neodločen. Celo do te mere, da si je pustil ukrasti stranko od » kozjanskega bika« Počivavška, ki je bil njegovo pravo nasprotje – agresiven in brezobziren. Cerar je kmalu končal svojo politično kariero tako, da je razočaran paradoksalno izstopil in svoje stranke?!

Šarec pa je karakterno precej podoben Janši. Je svojeglav in absolutist, ki je želel vladati s trdo roko. Ko je bil na oblasti, ni želel sklepati kompromisov s koalicijskimi partnerji. Razdor med njimi se je pričel že, ko je Šarec precenjujoč moči svoje stranke, zavrnil predlog koalicijskih partnerjev za skupno nastopanje na evropskih volitvah. Nato je pričela njegova vlada vedno bolj pokati po šivih. Ko je nastopila korona, je med koalicijskimi partnerji že tako škripalo, da je »vrgel puško v koruzo« in odstopil. Pri tem mu je vneto pomagal Počivavšek in njegova verna sledilka Pivčeva, ki sta imela svoje načrte. Z rovarjenjem in razdiranjem sta od znotraj rušila Šarčevo vlado in pomagala Janši na oblast.

Ker Janša ne bi mogel sestaviti svoje tretje vlade brez Počivavška, je  postal njegov dolžnik. Še danes mu odplačuje dolgove – krije ga pri odkrivanju nečednih poslov z ventilatorji in maskami. Pred kratkim pa ga je je postavil na čelo gospodarskega resorja v svoji vladi v senci, ki naj bi postala alternativa aktualni Golobovi vladi.

Čeprav Golob pravi, da se zgleduje po svojemu vzorniku (Drnovšku), pa je dejansko njegovo pravo nasprotje. Zaletav in samovšečen je, predvsem pa ga neuspehi niso prav kaj dosti izučili. Po letu in pol je še vedno politični vajenec. Očitno se zelo slabo uči politične obrti. Skorajda dnevno spreminja svoje odločitve in obljube. Ko nekaj napove ali obljubi, ne mine prav veliko časa, ko spremeni svoje odločitve ali prelomi obljubo. Tako je bilo z napovedmi o reformah, o vladi, o višanju plač določenim skupinam itd. Ob vseh teh napakah pa je njegova ekipa tudi izjemno medijsko nespretna. Redkih uspešnih ukrepov vlade javnosti ne zna dovolj dobro predstaviti. Stalno ponavljanje, da Janša oblasti ne bo več videl, ni dovolj.

Kljub temu ne moremo trditi, da je Golobova vlada povsem neuspešna. Po Janševi diktaturi, je popravil vzdušje v naši družbi. Uspešno je omejeval energetsko in prehrambno krizo, gospodarstvo dela dobro. Po njeni zaslugi imamo dokaj normalno stanje v družbi (brez groženj s strani oblasti, brez policijskih pregrad, velikih protestov, zaplinjevanja in škropljenja državljanov, policijske ure, vladanja z odloki, kot v izrednem stanju itd. itd,)  

V javnomnenjskih raziskavah pa priljubljenost Goloba in njegove vlade vseeno nezadržno pada. Ali to pomeni, da imamo tudi tokrat opraviti z epizodnim igralcem, ki je po eni odigrani vlogi potonil v politično pozabo - po vzoru Cerarja, delno tudi Šarca. Vsi trije so zmagali na parlamentarnih volitvah s parolo » Nič več Janše«. Večina volivcev bi namreč izvolila kogar koli, ki bi imel možnost, da prepreči zlemu duhu slovenske politične scene (po Drnovškovo »princu teme«) ponoven naskok na oblast. Zato njihove »velike volilne zmage« niso bile dosežene zaradi njihovih vodstvenih kvalitet, bolj obratno, glasovali smo »proti princu teme«.

Če sodimo po trendu popularnosti vedno bolj kaže, da bo prej ali slej še Golobovo vlado doletela usoda izvoljenih antijanšistov!

Pred nadavnim sem se spraševal ali danes Golob sploh še obvladuje razmere ali le krmari svojo vlado, iščoč čim bolj mirno morje. Ne samo opozicija, vse bolj zaskrbljeni postajajo tudi drugi, med njimi tudi tisti, ki ga podpirajo oz. so glasovali zanj. Janša pa je že večkrat napovedal, da je konec golobove vlade le še vprašanje časa. Kar nekaj političnih analitikov že napoveduje, da Golobove vlade ne bo zrušil Janša, ampak se bo zrušila kar sama ali pa jo bodo zrušili »njegovi podporniki iz ozadja«. Dvomijo, da lahko predsednik Gibanja Svoboda vladno barko pripelje varno v pristan naslednjih rednih parlamentarnih volitev, ne da bi pred tem »vse zavozil«.

Vedno bolj opazno je, da se je politična moč levega pola pričela koncentrirati okoli predsednice republike. Ali že iščejo novi obraz, ki bo, v primeru Golobovega zdrsa, prevzel vladine vajeti v roke? Ali se že išče začasni tehnični mandatar?

Položaj postaja vedno bolj nejasen, Golob pa ima vendar še poslednjo možnost, da nekaj spremeni in nekaj ukrene. Najbolj jasen je bil ljubljanski župan Janković v nagovoru zbranim v spominskem parku borcev in talcev NOB na Žalah, ko je dejal »da podpira Golobovo koalicijo, saj želi, da bi obstala, se držala zavez, ki jih je dala in da bi tudi znotraj koalicije pozabili na prepire.«

Po javnomnenjskih anketah podobno misli tudi večina državljanov. Zaenkrat!

 

Zaskrbljeni državljan 1

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA