ZDRAVNIŠKI IN SODNIŠKI ŠTRAJK - DEGUTANTNO

 

ZDRAVNIŠKI IN SODNIŠKI ŠTRAJK - DEGUTANTNO

 

Sistem demokracije nam sicer omogoča, da lahko vsake štiri leta oddamo svoj glas za tisto politično opcijo, za katero mislimo, da bo uspešno upravljala z državo. Po glasovanju pa nimamo več nobenega vpliva na našo usodo. Vladajoči lahko nato delajo po svoje, kakor jim paše. Med volitvami nam po ustavi pripada le eno legitimno sredstvo, s katerim lahko javno izražamo naše nezadovoljstvo. To je javni protest ali stavka. Slednja je v zadnjem času v Sloveniji postala kar nekaj običajnega. Stavkajo različne skupine ljudi. Nekateri manj, drugi pa povsem upravičeno.

Tokrat so se v protest  podali sodniki. In kaj je razlog zanj? Seveda, kot običajno, prenizke plače. Ne moti me, da si prizadevajo za povišanje svojih dohodkov. Moti me njihov način oz. sprenevedanje, zakaj so se podali v stavko. Javno nam lažejo, da so bili prisiljeni v začasno prekinitev dela »ker gre za uresničevanje načela delitve oblasti in za  sodniško neodvisnost«.


                                                         Vir: 24ur.com

Še posebej evforično sprenevedajoče je razloge za stavko na nacionalki v oddaji Politično 14.1. pojasnjevala predsednica Slovenskega pravniškega društva Vesna Bergant Rakočević. Med drugim je poudarila:  »Sodniki smo na milost in nemilost prepuščeni samovolji državnega zbora in vlade, ki sodstva ne priznavata kot enakovredne in enakopravne veje oblasti, ne spoštujeta ustavne odločbe, ne spoštujeta načela delitve oblasti, ne spoštujeta neodvisnosti sodstva.« ter dodala »da je »nekaj precej degutantnega v tej sagi pravnega huliganstva«. Nikjer ni niti omenila resnice, da gre sodnikom predvsem za povišanje plač! Zares degutantno, gospa sodnica !

Samo enkrat pa lahko ugibate, kdo prav tako že nekaj dni štrajka – seveda nenasitni zdravniški ceh. Ko je pred kratkim vlada ugodila njihovi zahtevi, da imajo mladi zdravniki prenizke dohodke ter jim jih je dvignila, so sedaj prizadeti starejši, ki so tedaj podpirali mlajše kolege. Očitno s figo v žepu. Sedaj se jim je kar naenkrat zazdelo, da so njihove plače, glede na dohodke, ki jih prejemajo mlajši zdravniki, »sramotno« nizke. Vpijejo, da so sedaj premajhne razlike med plačami.



                                                                          Vir: RTV SLO


Prednjači, kot vedno, Fides, ki prične vedno stavkati, ko so na oblasti vlade leve provenience. Ko nas šikanira Janševa oblast, pa nikoli. Takrat so zadovoljni s svojimi dohodki. Niti ne javkajo, kako so preobremenjeni z delom.


                                                           Ubogi zdravniki     Vir: Viber

Prav šokiran sem bil nad neko zdravnico, ki je na nacionalni televiziji skorajda zapadla v histerijo ob razlagi, kakšne krivice se ji godijo. Togotno na robu joka je razlagala, kako podcenjujoče so zdravniške plače glede na nečloveške obremenitve, ki jim je pri oskrbi pacientov dnevno izpostavljena.

Sem pa pred dvema dnevoma imel sam priliko videti zdravniško nadčloveško obremenitev. Šel sem na slikanje kolena v zdravstveni dom Ljubljana na Metelkovi ulici. Ž v vhodni avli nisem zaznal trume pacientov, ki se valijo k ubogim zdravnikom. V četrtem nadstropju, kjer so rentgenske ambulante sem stopil k prijavnemu okencu. V sobi so bile tri administratorke, ki so buljile v svoje mobilne telefone. Končno se me je usmilila najbližja in me registrirala. Po prijavi me je napotila v čakalnico, kjer je bilo najmanj 30 sedežev in kar nekaj ambulant za slikanje. V čakalnici sta sedela le dva čakajoča. Kmalu so me poklicali. Ko sem vstopil v sobo, kjer se je nahajal rentgen, sem opazil tri uslužbenke, ki so sedele in se vneto pogovarjale. Nato me je ena od njih napotila k rentgenu in mi poslikala kolena. Ko sem odhajal sem bil še vedno presenečen, ker nisem zaznal nobenega navala pacientov in »neznosne« obremenitve osebja, kot je navajala zdravnica na nacionalni televiziji.  

Naj ponovim: Stavke so po ustavi legitimno sredstvo, s katerim imajo ljudje ali skupine ljudi možnost javnega izražanja nezadovoljstva ali nestrinjanja s stanjem v družbi. Je pa vprašanje, kdo upravičeno stavka in kdo ne.


                                                                          Vir: DELO

Oba navedena ceha – zdravniški in sodniški – ki sodite med najbolj privilegirane v naši družbi, prav gotovo ne!  Vrh najbolje plačanih javnih uslužbencev zasedajo prav zdravniki, tudi sodniki in tožilci, ki že napovedujejo stavko, ne sodijo med tiste, ki bi imeli tehtne razloge za stavko. Ti pač tega ne počnejo! Zdravniki se sklicujejo na paciente, sodniki na pravno državo in neodvisnost sodne veje oblasti, kakšno licemerstvo – gre pa jim le za grabljenje denarja.

 

Zaskrbljeni državljan 1

Komentarji

Objavite komentar

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA