"ODVRATNI« PREDSEDNIK"

 

"ODVRATNI« PREDSEDNIK"


                                                                               Vir: N1

 

Verjetno ste ob naslovu tega prispevka nemudoma uganili, koga imam tokrat v mislih.

Tistim, ki pa še niste, pa bom povedal kar naravnost – gre za srbskega predsednika in samodržca Aleksandra Vučića. Večkrat je že dokazal, da je sposoben za svoje politične interese uporabljati vsa sredstva, med njimi tudi žaljiv in nesramen politični diskurz.

Vučića, ki že leta vlada Srbiji, državi s katero je bila s Slovenijo še pred dobrimi tremi desetletji v skupni državi, večina evropskih voditeljev ne ceni preveč. Obravnavajo ga kot tipičnega neotesanega balkanca (v pejorativnem pomenu te besede), pa tudi političnega goljufa. Umeščajo ga v razred Putina, Lukašenka, Orbana, Janše (dokler je bil še na oblasti), ki veljajo za nasprotnike demokratične družbene ureditve, na kateri temelji politična ureditev večine evropskih držav. Svoj pravi obraz je ponovno pokazal na zadnjih predčasnih predsedniških volitvah, ki jih je sprožil kar sam. Z volilnimi goljufijami je ponovno prepričljivo zmagal, tako da bo Srbom vladal še kar nekaj časa.

Njegovo obnašanje je skrajno brezobzirno, celo nesramno. Očitno se je obnašanja naučil od svojega političnega mentorja Miloševića, ko je bil del njegove ekipe in celo minister za informiranje v njegovi vladi. Tako kot njegov učitelj, tudi Vučić s skorajda že ponarodelimi izjavami, s katerimi obdeluje enkrat ene, drugič druge politične nasprotnike in s solzavimi javni nastopi v katerih sporoča usodne novice ali se opravičuje, utrjuje svojo podobo absolutnega voditelja srbskega naroda. Čudi le to, da ga večina Srbov še vedno podpira (to me spominja na stanje, ki imamo že 30 let tudi pri nas doma!). Vse to pa si lahko privošči, ker v Srbiji še vedno nima pravih nasprotnikov. Opozicija je šibka in razdvojena. On pa še naprej, z ure in ure trajajočimi sentimentalnimi političnimi nastopi, ala Milošević, prepričuje ljudi, da je on tisti »pravi lider srbskega pašaluka«. In pri večini očitno tudi uspeva.

Neotesan je tudi do tujcev. Tokrat pa je z ihtavo izjavo o Slovencih prekosil samega sebe. Njegov verbalni izpad, ki si ga je privoščil o »odvratnih Slovencih«, ki naj bi mu sredi palače Združenih narodov »nastavili past« in ki Srbiji »rušijo ozemeljsko celovitost države in sponzorirajo resolucijo o Srebrenici proti našemu narodu«, je eden najbolj odvratnih političnih sovražnih govorov, ki smo ga v sodobnih mednarodnih odnosih kadar koli in kjer koli slišali.

To, da je takoj sedanji slovenski politični vrh skočil pokonci ob tej izjavi, ne preseneča, bilo je za pričakovati.

Slovenci še iz časa skupne države dobro poznamo Srbe. Zavedamo se, kaj za Srbe pomeni »gazimestanska« tragedija, ki je dogodila na današnjem ozemlju Kosova in kako globoka nacionalna, predvsem pa politična travma je to zanje. Pa tudi če jih poskušamo razumeti, ne moremo tolerirati, da nas njihov predsednik žali s svojimi sovražnimi, skorajda fašistoidnih izpadi o »odvratnih Slovencih«.

Čeprav se je kmalu po izjavi zavedel, da je šel le predaleč, je sledilo le neodločno izmotavajoče se opravičilo, seveda na način, da se ni zares opravičil. Njegovo pojasnilo, da je z izjavo o »odvratnih Slovencih« ciljal le na slovenske predstavnike na zasedanju varnostnega sveta OZN in da si o Slovencih kot narodu misli le najboljše, je zvenelo neprepričljivo in daleč od iskrenega.

Povsem pričakovano je bilo, da je na njegovo izjavo reagiral slovenski politični vrh. Po moji oceni, bi morala biti njihova reakcija še ostrejša. Še bolj jasno bi mu morali zabrusiti, da si takšnega sovražnega govora do Slovenije ne more in ne sme privoščiti. Jasno je, da si sintagme, o recimo »odvratnih Nemcih«, ne bi nikoli upal uporabiti, ker natančno ve, katere meje bi s tem prečkal. A Slovenija seveda ni Nemčija, zato je očitno prepričan, da si lahko privošči nesramno obnašanje do nas.

Še bolj odločno bi mu morali pokazati, da take vrste diskurz z Ljubljano preprosto ni dovoljen. Je sovražen in več kot neprimeren. Čakam, da mu bodo enako jasno povedali (poleg politikov, ki so že odreagirali) tudi tisti, ki se z njim radi družijo in so ga gostili v Sloveniji. Pri tem imam v mislih predvsem tistega, ki se redno srečuje z njim na raznih mednarodnih skrajno desničarskih forumih. Ta pa zaenkrat še kar molči! Če bi mu bilo mar za Slovenijo, bi se seveda oglasil. Očitno pa je zanj prijateljstvo z Vučićem pomembnejše od ugleda Slovenije v svetu.


                                                           Zaveznika       Vir: Reporter

Z obtožbami o ogrožanju ali celo “rušenju ozemeljske celovitosti” smo se v tem delu Evrope enkrat že srečali in vemo, da se je končalo zelo tragično. Slovenci najbolje vemo, kam takšna govorica lahko pripelje. Pred dobrimi tremi desetletji smo bili za vladajočo srbsko politiko uporniki, ki so jih mitingaši na ustju dveh velikih rek sredi Beograda pošiljali v Filadelfijo. Kasneje so nas želeli spametovati z mitingom v Ljubljani. Ko s tem niso uspeli, so nam po slovenskih cestah s tanki jugoslovanske vojske »dopovedovali«, da razbijamo Jugoslavijo. Seveda Jugoslavijo po srbskem okusu. Na srečo tudi tedaj niso uspeli. 

Vučić očitno dokazuje, da je veren naslednik brezobzirnega srbskega nacionalizma, ki ne more preboleti, da je Kosovo predvsem po njihovi krivdi dokončno izgubljeno. V tej svoji bolečini pa si ne more pomagati, da svoje frustracije ne bi znašal tudi na vse nesrbske narode bivše države, tudi na Slovence. 

Če sedaj pustimo Vučića, pa vseeno mislim, da smo tudi tokrat ponovno preveč servilno sledili Američanom in njihovim interesom, ko smo sponzorirali resolucijo o sprejemu Kosova kot samostojne države v OZN (resolucija o genocidu v Srebrenici je nekaj drugega). Menim, da bi moralo biti Kosovo mednarodno priznano šele tedaj, ko bo rešilo vsa nesoglasja (predvsem glede statusa srbske manjšine na severu) s Srbijo. Očitno pa se Golobova vlada, vključno z zunanjo ministrico, ko gre za ponižnost do ZDA, prav nič ne razlikuje od Janševe.

 

Zaskrbljeni državljan 1  

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA