PRIZNANJE PALESTINSKE DRŽAVE

                                        PRIZNANJE PALESTINSKE DRŽAVE

 

Prejšnji četrtek (28.5.) je, po precejšnjem obotavljanju, slovenska vlada le sprejela odločitev, da prizna državo Palestino kot neodvisno in suvereno državo v mejah, ki jih določa resolucija Združenih narodov (l. 1967).


                                                                        Vir: OZN

Premier Golob je na tiskovni konferenci po seji vlade dejal, »da je odločitev vlade o priznanju Palestine sporočilo obema stranema, da si želimo čimprejšnjo in takojšnjo prekinitev spopadov in čimprejšnjo, takojšnjo in brezpogojno izpustitev talcev« in dodal »da sporočilo priznanja ni usmerjeno proti nikomur, niti proti državi Izrael, to je sporočilo miru. Vlada verjame, da je danes nastopil trenutek, ko moramo vsi, ves svet, delovati samo v eni smeri, v smeri, ki prinaša trajni mir na Bližnjem vzhodu, in to je v smeri dveh držav«.

Ko sem slišal za odločitev vlade, sem pomislil – no končno! So se mi pa ob tem postavila vsaj dve vprašanji – zakaj prav sedaj in kako bo na odločitev vlade reagiral naš največji politični odvisnik ameriško-židovske naveze?  Prepričan sem, da veste koga imam v mislih.

Na prvo vprašanja sicer nimam ogovora, ker predsednik vlade ni razkril pravega razloga, zakaj je prav sedaj napočil tisti pravi čas za priznanje. Sem pa prepričan, da bo tako nenačelno taktiziranje, pred evropskimi volitvami in tremi referendumi, bolj škodilo koalicijskim strankam kot koristilo.

Zakaj se nismo na primer pridružili Španiji, Norveški in Irski, s katerimi se je vlada pogovarjala in kar nekaj časa usklajevala termin priznanja? Zakaj ni priznala Palestinske države v torek, kot omenjene tri države? Zdrava pamet nam pove, da je priznanje več držav skupaj močnejše simbolično sporočilo mednarodni javnosti in Izraelu, kot soliranje majhne Slovenije. Ali priznanje res sodi v paket promocije sedanje vladajoče garniture pred evropskimi volitvami in referendumi, kot je zatrdila opozicija?  Mogoče res!

Slovenska zunanja politika s Fajonovo na čelu naj bi si tudi prizadevala, da bi skupaj z nami Palestino priznala še katera članica Evropske unije, a pri tem očitno ni bila uspešna. Nekaj držav naj bi o tem razmišljalo. Sedaj je seveda jasno, da Slovenija ni prepričala še nobene druge evropske države. Luksemburg in Belgija sta sicer napovedali, da bosta Palestino morda priznali julija. Bomo videli.

Doslej je Palestino priznalo 145 članic Združenih Narodov, vendar je med njimi bolj malo zahodnih držav. V zadnjem mesecu so jo poleg omenjene trojice evropskih držav priznale še štiri karibske države.

Po običaju je odločitev vlade povzročila veliko hude krvi v majhnem slovenskem političnem ribniku. Pozdravila jo je leva stran volilnega pola in predsednica Pirc Musarjeva, opozicija pa priznanju odločno nasprotuje.

Kaj pa drugo vprašanje?

Predsednik SDS-a Janez Janša je že pred sejo vlade na enem izmed odborov Državnega zbora ogorčeno komentiral namero vlada, da se "Tisočkrat več energije vlaga v priznanje neke teroristične entitete kot v reševanje vprašanja migracij, ki slovenske davkoplačevalce veliko stane." Janša je tudi menil, da priznanje Palestini dolgoročno škoduje slovenskim interesom. Edini, ki bo odločitev slovenske vlade pozdravil, bo po njegovem mnenju palestinsko islamistično gibanje Hamas. Še bolj pa se je nato izkašljal na omrežju X, kjer je zapisal, da »Predlog vlade za priznanje Palestine 10 dni pred volitvami je zavržno izkoriščanje mrtvih palestinskih otrok v politične namene.« Ni se pa vprašal, kdo jih pobija!


                      Vir: Reporter   Politični odvisnik ameriško-židovske naveze


Takoj po tej burni reakciji Janše sem slutil, da namerava nekaj ukreniti, da si bo izmisli nek manever, s katerim bi zablokiral sklep vlade. Nedavno je bil gost političnega prijatelja Netanjahuju, kateremu je verjetno marsikaj obljubil, zato mu mora nujno stati ob strani. Mogoče mu je celo kaj dolžan, kot je na primer Hrvatom, Bosancem, Orbanu…

In danes, dan pred sejo Državnega zbora, na kateri naj bi priznali Palestino, je pričakovano sledila poteza vredna Janše. Našel je učinkovit način, kako blokirati priznanje. Skupina 24 poslancev SDS s prvopodpisano Jelko Godec je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o priznanju Palestine. S tem se bo odložilo odločanje o priznanju. Na seji bodo sicer vseeno opravili razpravo o sklepu vlade za priznanje, ne bodo pa mogli o njem glasovati. SDS je v obrazložitvi med drugim zapisala, da vlada s sklepom za priznanje Palestine povzroča dolgoročno škodo Sloveniji, "saj daje podporo teroristični organizaciji Hamas".

Saga o priznanju Palestine pa se bo tako nadaljevala, po znanem scenariju – eni za, drugi proti. Zopet nova kost za Slovence za katero se bomo kregali in še bolj delili.

Zaskrbljeni državljan 1

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA