EVROPA QUO VADIS 2

 

EVROPA QUO VADIS 2



                                                                 Vir: Radio Ognjišče


Včeraj sem na poti domov srečal soseda Jankota. Pristopil je k meni in me vprašal, če sem gledal ponedeljkovo televizijsko oddajo Marcel na 1. programu RTV SLO. Ko sem mu prikimal, je pričel razburjeno razlagati, kaj je govoril prvi gost oddaje Jože P. Damjan o Evropi. »Doslej nisem vedel, da se nam Evropejcem tako slabo piše, da je Evropska unija gospodarsko in politično v zatonu, da nas na hitro prehitevajo drugi deli sveta. Ali bomo res kmalu postali kolonija drugih?« je hitel in me vprašujoče gledal. Malo sem ga miril, da ni tako hudo, vendar mu nisem želel dajati lažnega upanja, ker ima profesor Damjan v marsičem prav.

Evropa dejansko postopoma izgublja pozicijo svetovne politične in gospodarske velesile in drsi v ekonomsko podrejenost. Pretežno po svoji krivdi. Skupnost evropskih držav, ki jo imenujemo Evropska unija, je ob nastanku (po slabih izkušnjah, ki so jih evropski narodi doživljali v dveh vojnah), predstavljala zgodovinsko vizijo nove Evrope. Predstavljala je tisto organizacijsko povezanost še pred kratkim sovražnih držav, v kateri naj bi njihovi prebivalci živeli v miru in blaginji, brez vojn in sovražnih napetosti. In to se je tudi ustvarilo. Tako smo (z izjemo Balkana) od druge svetovne vojne naprej Evropejci živeli človeka dostojno življenje. EU, ki je bila zgrajena na temelju evropskih vrednot, nam je to omogočala, vse do danes.

 

So pa sčasoma nekateri od teh temeljev postali ovira pri nadaljnjem uspešnem razvoju skupnosti. Tu mislim predvsem na tri: na parlamentarno ureditev, pri kateri praviloma odločanje poteka prepočasi, na demokratično iskanje kompromisov pri sprejemanju pomembnih zadev za skupnost (veto v Evropskem svetu) in popolna suverenost držav članic, ki pogosto služi le interesom te države, ne pa skupnosti. Z vstopom v EU smo se sicer odpovedali velikemu delu suverenosti, sta pa ostali v polni veljavi prvi dve »vrednoti«.

Takšna ureditev odločanja pa ne prinaša (dovolj) hitrih odločitev, niti ne sklepov, ki bi bili optimalni za skupnost kot celoto. Države se odločajo predvsem na osnovi lastnih koristi, ki so si večkrat tudi diametralno nasprotne.

Zato bi lahko dejali, da danes evropske vizije, ki smo jo nekoč poznali in ki nas je združila v uspešno skupnost miru in napredka, ni več. Nekoč napredne ideje in tudi vzori ter ravnanja v Evropi so izginili, tako v Franciji, Nemčiji kot tudi drugje. O miru, sodelovanju in napredku ter sobivanju se ne govori več. Optimizma ni več.

Slišijo pa se klici k oboroževanju in doseganju političnih, vojaških, ekonomskih in drugih ciljev s silo oziroma z agresijo in z oboroženimi napadi. V mnogih evropskih državah se je zaradi vse težjih razmer zopet pojavilo zlo v obliki naci-klerofašizma kot najbolj nazadnjaške, nacionalistične in militantne ideologije v družbi. Gonilne sile tega pojava pa so egocentričnost, sebičnost in ksenofobija, ki se odraža v sovraštvu in strahu do drugačnih, še posebej do beguncev in migrantov. Ti pojavi sedaj odločilno vplivajo na vzpon nazadnjaških in ksenofobnih političnih strank v Evropi. Značilne primere lahko najdemo celo povsem blizu, na naših mejah - najprej na Madžarskem (Orban), pa v Italiji (Salvini, Meloni), sedaj še v Avstriji (zmaga svobodnjakov).

Dejstvo je, da je združena Evropa kar nekaj časa predstavljala vzgled miru, sodelovanja in razvitosti v svetu. S kolonializmom, rasizmom, kapitalističnim pristopom, zatiranjem lokalnega prebivalstva in izkoriščanjem bogastev v svojih kolonijah se je razvijala hitreje kot drugi deli sveta. Zato v tretjem svetu še danes nima pozitivnega ugleda, čeprav je veljala za »obljubljeno deželo«, kjer se cedi med in mleko in je posledično postala tudi magnet za iskanje boljšega življenja tamkajšnjega prebivalstva. Ta renome pa sedaj še hitreje bledi.

 

Poleg lastnih napak, pa hitrejši razvoj evropskih držav danes ogrožajo še drugi svetovni dejavniki. Evropska unija se je po koncu hladne vojne v času miru in sodelovanja z Rusijo zaradi njenih energentov in rudnega bogastva, tesno gospodarsko povezala. Poceni surovine in energenti so ji ob pospešeni integraciji evropskih držav v skupni trg (prost pretok kapitala in ljudi, skupna valuta itd.) omogočali uspešen gospodarski razvoj. To je kmalu privedlo ZDA in Kitajsko do spoznanja, da združena Evropa ne predstavlja več ekonomskega partnerja, temveč tekmeca.

 

Medtem ko se Evropa ukvarja z lastnimi težavami, pa se kaj hitro spreminja. Putinove ambicije, da obnovi Ruski vpliv na območju bivše Sovjetske zveze in ameriški interes, da širi svoj vpliv na vzhod Evrope, sta temeljna razloga, da je prišlo do vojne v Ukrajini. Ni potrebno dvakrat ugibati, kdo so pravi zmagovalci in poraženci oz. koga je vojna najbolj prizadela - seveda Evropo. ZDA in Kitajski pa je na ta način uspelo oslabiti gospodarskega tekmeca. Danes lahko ugotovimo, da ZDA, Kitajske pa tudi Rusije (kljub sankcijam) vojna ni gospodarsko oslabila.

 

Če vsemu povedanemu dodamo še Brexit in vojni požar na Bližnjem vzhodu, se moramo strinjati z Jožetom P. Damjanom, da se nam Evropejcem ne piše dobro. Skrajni čas je, da ukrepamo – da se osvobodimo ameriških vojaških okov z izgradnjo evropske obrambne strukture in da spremenimo način odločanja v telesih EU. Sicer bodo naši zanamci živeli na kontinentu, ki bo podrejen drugim političnim in gospodarskim silam v svetu. Ali so Draghijevi predlogi v poročilu o stanju v Evropi prava rešitev?  Ne vem.

 

 

Zaskrbljeni državljan 1   

 

 

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA