JANŠEV SCENARIJ

 

JANŠEV SCENARIJ

 

 

                                                                                                 Vir: N1


Prišel je čas, ko se Janša očitno poleg politike želi preizkusiti še na novem področju, na področju vedeževalstva. Prejšnjo sredo je namreč na družbenem omrežju X razkril scenarij, do katerega se je dokopal na osnovi »informacij iz zanesljivih virov«. Napovedal je svojo obsodbo v zadevi Trenta*, ki mu jo pripravljajo tisti »strici iz ozadja«, ki še vedno vlečejo vse pomembnejše politične niti v Sloveniji. Napovedal je tudi padec Golobove vlade in sklic predčasnih državnozborskih volitev.

 

Namen pestrega političnega dogajanja, ki se nam obeta, naj bi po njegovem bil "skrajšati muke Golobovi koaliciji in hkrati preprečiti oblikovanje desno-sredinske razvojne vlade", z njim na čelu.

Prepričan je, da sta skladno s tem scenarijem primarni tarči obe največji parlamentarni stranki Gibanje Svoboda in SDS. Prvo se želi razgraditi, drugo pa čim bolj oslabiti.

 

Ob tem vleče vzporednice s parlamentarnimi volitvami 2011 in s tedanjima političnima akterjema Zoranom Jankovićem in Gregorjem Virantom. Predsednik največje opozicijske stranke verjame, da bo prvi cilj glasove volivcev Svobode preusmeriti k stranki Vesna oz. "k novemu obrazu", tu je imel v mislih aktualnega evropskega poslanca Vladimirja Prebiliča. Drugi pa, da se čim več glasov volivcev SDS preusmeri k novoustanovljeni stranki Anžeta Logarja.*

 

Janša v svojem scenariju napoveduje celo časovnico dogodkov, ki si bodo  sledili v naslednjih mesecih, vse do aprila prihodnje leto, ko bo, po njegovem prepričanju, prišel čas za parlamentarne volitve.

Naprej, in to že decembra, sledi njegova obsodba v zadevi Trenta na prvi stopnji. Januarja sledi obtožni predlog zoper aktualnega predsednika vlade Goloba, nato izstop SD iz koalicije in posledično padec vlade. Februarja prihodnje leto bodo razpisane predčasne volitve, marca pa bo sledila njegova obsodba na drugi stopnji, vključno s pravnomočnostjo. In nato aprila, ko bosta iz politične igra izločena tako Golob kot on, sledijo predčasne volitve v državni zbor.

 

Veliko odzivov na Janševo napovedovano paranojo ni bilo. Po pričakovanju so se odzvali le posamezniki iz nekaterih parlamentarnih strank, ki pa Janšev zapis, sodeč po izjavah, jemljejo vse prej kot resno. Naj naštejem le tri.

"Zapisa Janeza Janše ne mislim komentirati. Verjetno pa zapis kot celota nakazuje, da verjetno malo izgublja strateškost, ki jo je imel in je mogoče čas za upokojitev res tukaj," je komentiral namestnik vodje poslanske skupine Svobode Lenart Žavbi.

Koordinatorica Levice Asta Vrečko vzrok za zapis vidi v nadaljevanju sojenja v zadevi Trenta. "Vidim, da očitno že predvideva, da bo obsojen in si poskuša legitimirati to svojo obsodbo na način, da jo seveda megli z nekimi drugimi stvarmi," je dejala.

Medtem pa v NSi menijo, da bi bile predčasne volitve možnost za zaključek "tragikomedije, ki jo predstavlja trenutna vlada". Po besedah strankinega poslanca Jerneja Vrtovca »so namreč na slabšem zlasti ljudje, ki od tega, kar gledajo v DZ in vladi nimajo popolnoma nič«.

 

Večina poznavalcev slovenskega političnega ribnika pa meni, da se Janšev scenarij ne bo uresničil. Zelo mala je verjetnost, da bi lahko prišlo do predčasnih volitev. Težko bi verjeli, da bi poslanci koalicije, še zlasti iz Svobode, pristali na skrajšanje njihovih mandatov. Obstaja pa velika verjetnost, da bo Janša v zadevi Trenta obsojen. Ugotovitve specializiranega tožilstva so namreč tako trdne, da skorajda ni verjetno, da bi ga lahko sodišče oprostilo.**  

 

In kaj je Janša s svojim scenarijem, do katerega je prišel po »informacijah iz zanesljivih virov«, ki jih ima, želel doseči? Najbolj se nagibam k ugotovitvam Aste Vrečko. Janša se dobro zaveda, da ga tokrat, če bo obsojen, ne bo več moglo rešiti Ustavno sodišče, kot ga je v zadevi Patria. Mogoče pa bo po več kot 160 postopkih na sodiščih od leta 1990 (ta podatek je navedel njegov strankarski kolega Gorenak v oddaji 24UR zvečer na POP TV 11. novembra) končno le pristal za zapahi. Tako bi »krivosodje«, kot ga sam imenuje, tokrat le postalo »pravosodje«!

 

Sedaj bo zaradi velikih stroškov, ki jih mora plačati po izgubljeni tožbi proti sodnikom in tožilcem v zadevi Patria, na dražbi prodajal deset svojih osebnih stvari!? Želeno vsoto 30.000 eurov bo zagotovo nabral od svojih občudovalcev, ki ga še vedno fanatično slavijo kot heroja, ki nas je osvobodil jugoslovanskega jarma.

 

Očitno nam bo politična zima prinesla še marsikaj. Predvidevamo lahko le, da bo rating Golobove vlade padal še naprej (v kolikor ne bo njene neučinkovitosti korenito spremenil), Janša pa se bo z vsemi sredstvi (tudi če bo možna uporaba nelegalnih) izogibal obsodbi in še naprej rušil aktualno vlado.

 

Zaenkrat iz »neznanih naslovov« po spletu krožijo grožnje sodnikom (njihove slike in naslovi njihovih domov) s pozivi k nasilju. Gre za sodnike, ki so bili udeleženi v sodbah proti Janši. Prvi primer požiga pa smo doživeli prejšnji teden, ko je neznani storilec vlomil v hišo brežiškega sodnika in zanetil požar.

 

Ali se približuje obdobje, ko sodniki, tožilci in njihove družine ne bodo več varni? Dejstvo pa je, da »nekateri« vztrajno spodkopavajo zaupanje v pravosodni sistem in v odločitve sodišč. S tem vnašajo nemir med ljudi in namerno zastrupljajo družbo.

 

Upajmo le, da zadeve po sodbi »Trenta« ne bodo šle predaleč.

 

 

Zaskrbljeni državljan 1

 

 

 

 

*Logar je, kot je napovedal na portalu N1, vzpostavil stranko Demokrati na včerajšnjem ustanovnem kongresu v Mariboru. Z Janšo pa se že kregata o lasti imena stranke -Demokrati.

 

**Janši zaradi pomoči pri zlorabi položaja grozi do osem let zapora in odvzem 110.000 evrov, za kolikor se je leta 2005 okoristil s prodajo nezazidljivega zemljišča z ruševinami v Trenti. Po številnih zapletih, ki jih je povzročal Janšev odvetnik Matoz, se je sojenje na celjskem sodišču vendarle začelo septembra letos. Kazenski postopek pa lahko že drugo leto zastara, kar bi Janšo rešilo ponovnega odhoda v zapor.

 

V obtožnici specializiranega državnega tožilstva je nekdanji direktor družbe Imos Branko Kastelic obtožen storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic. Nekdanji direktor družbe Eurogradnje Klemen Gantar in Janez Janša pa sta obtožena naklepne pomoči pri izvršitvi tega kaznivega dejanja. Kot je znano, je Janša 31.3.2009 od družbe Imos kupil trisobno stanovanje na Komenskega ulici 34 v Ljubljani za 236.115 evrov. Prvo obrok kupnine je poravnal s prodajo enosobnega stanovanja na Neubergerjevi ulici v Ljubljani (ki ga je Imos kupil za 91.125 evrov). Drugi obrok pa je poravnal s kupnino prodaje zemljišča v Trenti družbi Eurogradnja (za katerega mu je plačala 131.390 evrov). Pridobljeno zemljišče pa je Eurogradnja takoj naprej prodala Imosu za 146.625 evrov in s tem poslom zaslužila 15.235 evrov.

Zemljišče v Trenti je Janša kupil leta 1992 za 1.1000.000 tolarjev (današnja vrednost okoli 4590 evrov). Zemljišče, ki ga je že 2003 leta ponujal Imosu pa je sodna cenilka »prijateljsko« ocenila na 20.367 evrov. Čez leto dni, ko je Janša prišel na oblast, pa je za Imos vrednost zemljišča narasla za več kot 110.000 evrov!?

Dejstvo, da je bil na ta način Imos oškodovan za okoli 125.000 evrov, je jasno, da je bil nakup parcele očitno politično motivirana odločitev. Imos je namreč tedaj na veliko posloval z vlado Janeza Janše. Po podatkih erarja je Imos v času mandata Janševe vlade od leta 2004 do 2008 zaslužil kar 66,5 milijona evrov v poslih z vlado, kar je predstavljalo več kot polovico sredstev vseh vladinih poslov v Sloveniji.        

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA