VLADA ROBERTA GOLOBA

 

VLADA ROBERTA GOLOBA



Vir: Bobo - Žiga Živulović Jr.

 

Skorajda ne mine dan, da ne bi slišal ali prebral, da je Golobovi vladi zopet nekaj spodletelo, da je ponovno potegnila napačno potezo ali da ji ni uspelo realizirati tistega, kar si je zadala. Često se tudi sliši, da je ta vlada prava »katastrofa«. Ob začetku vsakega meseca, ko običajno javno-mnenjske agencije objavijo rezultate svojih anket, zaznavamo vse nižjo oceno dela vlade. Komentatorji ugotavljajo, da ima že nekaj časa najnižjo javnomnenjsko podporo doslej (še nižjo kot Janševe vlade) in da jo, če bi bile volitve, nihče ne bi več volil. Slišimo tudi komentarje drugih, predvsem tistih, ki so volili »proti Janši«, da je Golob pravzaprav pokazal, da so »vsi isti«. Zaradi razočaranja se zato volitev ne bodo več udeleževali. Očitno so že pozabili, kaj se je dogajalo med zadnjo Janševo vladavino in kako živimo zadnji dve leti in pol.    

 

Ob vsem tem nas še opozicija dnevno opozarja na »velike napake in neučinkovitost vlade« ter napoveduje, da se bo koalicija vsak čas sesula in da bomo šli na predčasne parlamentarne volitve.

 

Toda ali nam gre zares tako slabo? Ali je zaradi slabe in neučinkovite vlade stanje v Sloveniji dejansko tako »tragično«?

 

No, poglejmo dejstva.

 

Ob koncu leta 2024 se ima vlada pohvaliti z marsičem. Dosegli smo ničelno inflacijo. Javni dolg je nižji od povprečja v Evropski uniji. Vlada je, ne da bi bistveno povečala državni proračun, vložila rekordne naložbe v razvoj, samo v področje znanosti je vložila pol milijarde eurov. Povišala je minimalno plačo in za 8,8 odstotkom povečala pokojnine. Zagnala je gradnjo stanovanj, v katero letno vlaga 100 milijonov eurov. Pričela je z rekordnim vlaganjem v posodobitev železnic (2,3 milijarde eurov v naslednjih dveh letih). Rekorden je tudi 2,5 milijardni vložek v izobraževanje in šport. Državnih štipendij je letos več, izboljšala naj bi se tudi šolska prehrana. Uspela je s šolsko reformo in prenovo učnih načrtov.

 

Slovenija je v dobri gospodarski kondiciji. Pod to vlado se ni sesula, ni bankrotirala, kot je napovedovala opozicija. Življenjski standard ni padel, celo povišuje se. Podsistemi, kljub velikim težavam, delujejo, eni bolj, drugi malo manj. Ustavila se je razgradnja nacionalke. Na zaslone so se vrnile nekatere popularne politično kritične oddaje. V dobrih dveh letih se ni zgodila nobena revizija zgodovine in ideološke teme politično zlorablja le še desnica. Policija še ni uporabila solzivca. Pregrade so bile v prestolnici uporabljene le v času Ljubljanskega maratona, ne pa proti državljanom. Robokopi ne tepejo protestnikov, ki berejo ustavo. Helikopterji in vodni curki ne strašijo demonstrantov. Ni bilo zapiranja meja med občinami, ne policijske ure, niti ni bilo drugih »hojsovskih« represivnih ukrepov proti ljudem.

 

Na svetovni lestvici indeksa svobode medijev je pod to vlado Slovenija napredovala za 12 mest, s 54. na 42. Slovenija se je letos uvrstila tudi med 10 najvarnejših držav na svetu. To pa so le nekateri dosežki te vlade o kateri govorimo, da je »prava katastrofa«.

 

Dejansko bi morali glede na naštete rezultate biti z Golobovo koalicijo še kar zadovoljni, če jo primerjamo s prejšnjo vlado, pa še toliko bolj. Ima namreč politično voljo, da bi zadeve spremenila, izboljšala.

 

Prav te dni je na poslanskih klopeh zdravstvena reforma, ki si je ni upala izpeljati še nobena vlada doslej. Po sporazumu z delodajalci in sindikati je v zadnji fazi priprave tudi  nujno potrebna plačna reforma.

 

Golobovo vlado smo najbolj kritizirali, ker ni uspela izpolnjevati obljub iz predvolilne kampanje. Obtoževali smo jo, da je veliko govorila, naredila pa bolj malo ali nič. Ali bomo Goloba sedaj, ko je končno pričel uresničevati vsaj nekatere svoje napovedi še naprej uničevali? Nasprotno, spodbujati bi ga morali, da pri sprejemanju novih zakonov, najde najbolj kvalitetne rešitve za vse nas!

 

Seveda pa je stanje v Sloveniji daleč od zadovoljivega. Neizmerno veliko težav imamo, ki jih ne znamo ali pa nočemo reševati. Na prvem mestu v zdravstvu, kjer večina ljudi le s težavo pride do zdravnika (razen najbogatejših). Sodišča, pa tudi državna in občinska uprava delajo prepočasi. Imamo slabe ceste, promet zastaja predvsem v prestolnici in na avtocestah. Ni dovolj stanovanj, predvsem za mlade. Imamo pomanjkanje učiteljev, zdravnikov, zdravstvenih delavcev, farmacevtov, slabo je poskrbljeno za starejše in še bi lahko naštevali…

 

Tudi vlada dela veliko napak. Njeni ukrepi so večkrat nedomišljeni in nedodelani. Predvsem pa je, vključno s premierjem, zaletava. Nekaj napove ali celo odloči, pa potem drugi dan prekliče (na primer trenutno omrežnine). Še bivši predsednik Milan Kučan je nedavno izjavil, da si vlada dela škodo kar sama, saj se večkrat obnaša kot »slon v trgovini s porcelanom.«

 

Ali bo Golob še ena muha enodnevnica, ki smo jo bili prisiljeni voliti zaradi edine druge možne alternative, ki si je nikakor ne želimo več? To je primarno odvisno od dela Goloba in njegove ekipe v zadnji tretjini njihovega mandata, pa tudi od našega spoznanja, da le ni bila tako slaba in neučinkovita, kot jo želijo prikazati njeni nasprotniki.

 

Upam le, da se bomo volivci čez slabo leto in pol zavedali vsaj nekaterih od zgoraj naštetih dejstev delovanja aktualne vlade. Sicer bomo zopet zakorakali v čase, ki se jih nerad spominjam.

 

Do volitev pa je še dovolj dolgo, da se lahko ponovno pojavi nov obraz, ki bo dodobra premešal politične karte.

 

 

Zaskrbljeni državljan 1 

 

 

 

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

PIRC MUSAR vs GOLOB

POLITIČNI FENOMEN LOGAR

NEUSPELA POPULISTIČNO-DEMAGOŠKA TARČA